Medvědice bude telemetricky monitorována

Správa TANAPu umístila na krk medvědice chytrý obojek.

2.4.2010 odchytili medvěda pro telemetrické sledování GPSkou

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Medvědice s obojkemO Velikonocích Správa TANAPu zrealizovala odchyt v pořadí už druhého medvěda pro tzv. telemetrické monitorování prostřednictvím GPS obojku. První medvěd (mladý samec) byl odchycen ve stejné lokalitě 6. října 2008. Medvěd ale o obojek přišel, na jaře 2009 po zimním spánku byl tak vyhublý, že obojek spadl.

Mladý medvěd na sebe hodně prozradil

Ale i během půlročního sledování mladý medvěd ukázal mnoho zajímavého. Správa TANAPu čerpala poznatky o jeho pohybu, aktivitě a o zimním spánku. Medvěd měl svůj brloh v nadmořské výšce cca 1700 metrů v jihozápadním svahu v kosodřevině. Zajímavý je údaj o teplotě v brlohu, která byla celou dobu konstantní a neměnila se ani při výkyvech okolní teploty během celé zimy. Teplota se pohybovala v rozmezí od -2°C do +4°C.

Další medvěd, tentokrát samice

Tzv. „Veľkonočná medvedica“ byla odchycena do pasti, kam ji navnadila rostlinná potrava. Lokalitu, kde Správa TANAPu realizovala odchyt navštěvovali od února do dubna 4 medvědi. Vybrat toho správného byla otázka zejména pro zoology. Úspěch v podobě mladé samice neočekávali. Správa parku dostává tak velkou možnost poznat medvědici, která v tatranské oblasti je doma a minulých letech odchovala již několik mláďat. Zoologové doufají, že během pozorování bude mít nová mláďata a jim se naskytne příležitost nahlédnout do života medvědí rodiny. Věk "Velikonoční medvědice" odhadli na 10 let, a to na základě obrusu zubů, osrstění a morfologie těla.

Medvědice je zkušená

Kontrola stavu odchycené medvědice odhalila její staré zranění, které objevili na pravém stehně. Šlo o jizvu velikosti lidské dlaně, kterou pravděpodobně utržila v souboji s jiným medvědem, při obraně mláďat nebo svého území. Během celé akce, kdy byla medvědice chycena, byla nevyhnutelná přítomnost veterináře, který použil farmaceutické přípravky k jejímu uspání.

Obojek bude zdobit medvědici několik let

Satelitní obojek je konstruovaný tak, aby se po určitém období (3 až 4 roky) sám dálkově odpojil a medvědice tak má možnost žít dále bez nedobrovolné ozdoby na krku.

%%full%%

Zdroj:

Tisková zpráva Správy TANAPu


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru