Memoriál Jozefa Psotky

Náročný vysokohorský běh vyhrál Milan Madaj

Ve dnech 14. - 16. října 2005 se ve Vysokých Tatrách uskutečnil 21. ročník Memoriálu Jozefa Psotku. Akce je věnovaná památce horolezcům, kteří našli smrt na Mount Everestu. Její součástí je také vysokohorský běh, jehož trasa běžné smrtelníky šokuje.

Památka horolezcům

Memoriál je věnovaný památce slovenských horolezců, kteří přišli o život na Mount Everestu. Především Jozefu Psotkovi, který spolu se šerpou Ang Ritem a Zoltánem Demjánem po přelezení jižního pilíře vystoupil 15.10.1984 na vrchol Mount Everestu a zahynul při sestupu z  Jižního sedla.

A dále také výpravě z roku 1988. Po přelezení jihozápadní stěny Boningtonovou cestou alpským stylem ve dnech 14.- 17.10.1988, vystoupil Jozef Just 17.10.1988 na vrchol Mount Everestu. Při sestupu z  jižního vrcholu zahynul a spolu s ním Dušan Becík, Peter BožíkJaroslav Jaško.

Program memoriálu

Třídenní akce měla dvě části. Sportovní část tvořil sobotní horský běh a horolezecké výstupy v oblasti Velické doliny. Společenskou část tvořily besedy, filmové a hudební produkce.

Vysokohorský běh

Vysokohorský běh je nejvýznamnější částí memoriálu. A jeho trasa nejnáročnější na Slovensku. Začíná u Sliezskeho domu (1670 m n.m.) a  hned prudce stoupá vzhůru až na Poľský hrebeň. Tato část je současně první časovkou na trase. Pak následuje další sedlo - Prielom a sestup do Veľké Studené doliny ke Zbojnicke chatě. Odtud znovu stoupání do Priečneho sedla. Úsek od Kotlinky pod Malým Závratom až po nástup do žlabu Priečneho sedla je druhou časovkou. Následuje sestup k Téryho chatě do Malé Studené doliny a dále až na Hrebienok. Odtud začíná závěrečná časovka do cíle u Sliezskeho domu. Trasa je dlouhá cca 25 km a  pohybuje se v nadmořských výškách 1263 - 2352 m. Veteráni nad 50 let a  ženy tradičně absolvovali zkrácenou trať se sestupem od Zbojnické chaty přímo na Hrebienok.

Náročnost trasy podtrhuje fakt, že všechna sedla jsou zajištěna řetězy. A také, že všichni účastníci musí mít batoh a pohorky. A v případě horšího počasí musí s tímto vybavením vyrazit do závodu dle instrukcí Horské záchranné služby. Toto se stalo například roku 2003, kdy na trati ležel sníh a pohorky se povinně nasazovaly již v prvním sedle.

Jak to dopadlo?

Vítězem v kategorii mužů se stal již poněkolikáté Milan Madaj z  HO IAMES Bobrovec. Tento borec je nekorunovaným králem závodu. Na svém kontě má již tucet vítězství! Na Poľský hreběň vyběhl za 22:21 min. Druhá časovka pod Priečne sedlo mu zabrala 14:11 min. a závěrečná z  Hrebienku na Sliezsky dom 31:41 min. Celkový čas soutěžních časovek tedy činil 1:08:13.

V ženách se nejlépe umístila Magdalena Derezinská ze  Zakopaného. První časovku zvládla za 34:06 min. a druhou za 42:35 min. - celkově 1:16:41 hod.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru