Mira Jílka od listopadu nahradí Peter Michalka

Téryho chata bude mít nového chataře, stal se jím Peter Michalka.

Miroslav Jílek už zná svého nástupce na Téryho chatě. Stane se jím Peter Michalka. Jeho nabídku vybrali majitelé jako nejlepší ve druhém kole výběrového řízení na nového nájemce chaty.


Vybrali Petra Michalku

Klub slovenských turistů a Slovenský horolezecký spolek JAMES už vybral nového chataře pro Téryho chatu. Komise v tajném hlasování vybrala ze třech zájemců Petra Michalku. Druhý v pořadí skončil těsně Marko Filipský a třetí v pořadí byl známý horský vůdce Miki Knižka. Peter Michalka pochází z Bratislavy, ale už patnáct let žije v Tatrách. Pracoval jako vysokohorský nosič, dokonce byl určitou dobu zaměstnán na Téryho chatě. Pozná ji tedy dokonale a osobně se zná s dosavadním chatařem Miroslavem Jílkem.

Vyrovnaní finalisté

Předseda horolezeckého spolku JAMES Igor Koller tvrdí, že tři vybraní kandidáti, kteří se dostali do užšího výběru, byli velmi vyrovnaní. „Mali takmer identické predstavy o rozvoji, sú znalcami vysokohorského prostredia a Téryho chaty. Rozhodovali detaily,“ konstatoval Igor Koller. Dosavadní chatař Miroslav Jílek je spokojený s výběrem. „Peter je výborný športovec, skialpinista, nosič, určite sa dostane hore aj v zlých poveternostných podmienkach, čo je veľmi dôležité. Myslím si, že komisia vybrala správne,“ řekl známý chatař. Komise si nechala poradit od lidí z tatranského prostředí. Podle Igora Kollera byly reference jednoznačné. „Ktokoľvek z nich bude chatárom, nič nepokazíme,“ uvedl předseda spolku ještě před volbou.

Michalka chatu převezme v listopadu 2014

Peter Michalka převezme chatu už od 1. listopadu 2014. Podle smlouvy je roční nájemné 30 tisíc €. Původní minimální výše nájmu za Téryho chatu byla více než 27 tisíc € ročně. Spolek dal podmínku, že nájemce a chatař musí byt totožná fyzická osoba. Koller tvrdí, že představy kandidátů byly vzácně vyrovnané. Shodli se na nutnosti zpříjemnění prostředí chaty, teplé vodě, úpravě toalet, zlepšení kuchyně a mnohých dalších věcí. „Z našich štyroch chát Téryho potrebuje asi najviac dať dokopy. Spríjemnenie prostredia chaty, teplá voda, toalety, zlepšenie kuchyne a mnoho ďalších vecí. Možno sa bude riešiť aj terasa pred chatou, lebo keď je nával turistov, posedávajú po okolí. Názory kandidátov na to boli veľmi podobné,“ uvedl Igor Koller.

Po 20 letech je konec

Chatař na Téryho chatě Miroslav Jílek končí po dvaceti letech služby. Říká, že se chce posunout dál a dát šanci mladým. Říká, že se rozhodoval dlouho, zvážil plusy a mínusy a končí. „Vysokohorský chatár musí byť fyzicky zdatný, húževnatý a vytrvalý, aby sa dokázal postarať o chatu a o turistov. Okrem toho musí dokonale poznať hory, vedieť rozpoznať lavínové nebezpečenstvo a keď je to potrebné pomôcť turistom,“ myslí si zkušený chatař, který se řemeslu učil i od otce.

Zdroj:

SHS JAMES, SME.sk

Zajímavosti

  • Klub slovenských turistů a Slovenský horolezecký spolek JAMES jako spoluvlastníci Téryho chaty zveřejnili ještě během srpna výzvu na předkládání nabídek do výběrového řízení na nájem chaty a výkon funkce chataře. Do výběrového řízení se přihlásilo 23 zájemců, ze kterých tři prošli do druhého kola volby.
  • Téryho chata je nejvyšší položenou chatou s celoročním provozem ve Vysokých Tatrách, v Malé Studené dolině.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru