Na Symbolickém cintoríně přibývají jména

V limbovém hájku pod Ostrvou dopsali 8 jmen.

Ani letošní rok není výjimečný a opět na Symbolickém hřbitově pod Ostrvou přibývají jména horolezců. Tentokrát se připíše na 7 tabulek osm jmen. Podívejte se na jejich seznam.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Osm nových jmen

Na Symbolický hřbitov Štátne lesy TANAPu přidávají další cedulky se jmény mrtvých horolezců. I letos se tu objevilo sedm nových tabulek, obsahují celkem osm jmen.

Tragédie na horách

Český horolezec Filip Zahradník zahynul při sestupu z Rumanova štítu na Gankovu terasu (2012), Peter Čekal nepřežil při sestupu z Čierné štítu pád z Papirusovy štrbiny do Veľké Zmrzlé doliny (1968), Róbert Magda spadl ve žlabu ze Soliskového sedla do Furkotské doliny (2011), Michał Krzyczało zahynul při horolezecké túře na Mlynárovy vidly (2011), Jano Čech se smrtelně zranil při sestupu z Grand Jorasses po přelezení Alpské trilogie (2011), Stanislav Lednár nepřežil pád při lezení Bonattiho cesty v severní stěně Matterhornu (1967) a Katarína Rusnáková společně s Petrem Strižencem zahynuli v severovýchodní stěně Piz Badille poté, co na ně, spící v bivaku nad ránem spadly kameny (1990).

Živým pro výstrahu

Pod mottem „Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu“ je tak už umístěno už 330 tabulek se 467 jmény obětí. A tak i letošní rok se Symbolický cintorín u Popradského plesa poslední říjnovou sobotu zaplní příbuznými, přáteli a známými těch, jejichž život skončil v horách.

Pietní vzpomínka

Pietní vzpomínka na oběti hor na Symbolickém cintoríně u Popradského plesa se uskuteční v sobotu 26. října 2013. Státní lesy TANAPu a Tatranská horská služba – dobrovolný sbor naplánovali setkání účastníků v Horském hotelu u Popradského plesa v 10.30. Tradiční program na Symbolickém cintoríně bude opět věnovaný vzpomínce na ty, kterým se tabulky v letošním roce montovaly, ale i na ty, ktěří v horách zahynuli v roce 2013. Rozloučení se neobejde bez tónů fujary a lidových melodií kapely polského TOPRu ze Zakopaného. Rozloučení ukončí mše svatá.

Zdroj:

Tisková zpráva ŠL TANAPu

Zajímavosti

  • U vzniku Symbolického cintorína stál český malíř Otakar Štáfl.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru