Návraty k divočině

České Televize uvedla v cyklu Návraty k divočině poslední díl věnovaný Tatranskému národnímu parku.

Chybí vám v zimě Tatry? České Televize uvedla v cyklu Návraty k divočině poslední díl věnovaný Tatranskému národnímu parku. S Tomášem Kočkem bylo možné se vydat do slovenských velehor za svišti, orly a kamzíky.


Návraty do československé divočiny

Průvodce pořadem Tomáš Kočko v novém dokumentárním cyklu ostravského studia představil 13 národních parků. Vedle těch slovenských i naše čtyři české. Návraty k československé divočině jsou dostupné v iVysílání, a tak je velice snadné navštívit na Slovensku nejen nejmenší velehory, ale také Nízké Tatry, Malou Fatru, Slovenský kras, Pieniny, Muráňskou planinu, Slovenský ráj nebo Veľkou Fatru a Poloniny.

Do přírody s ochránci

Necelá půlhodinka vysílacího času v režii Marcela Petrova ukáže krajinářské hodnoty parků, vzácné rostliny i živočichy a často se také ukazují pozitivní příklady soužití člověka s přírodou nebo tradiční řemesla. V tom vysokotatranském díle nechybí ani rozhovory se strážci parku, kteří jsou vždycky dobře zásobeni historkami z praxe, která nemá daleko k myslivecké latině. Vysoké, Západné a Belianské Tatry vám představí ředitel správy parku Pavol Majko. Informace o ochraně přírody doplní zoolog Pavol Lenko, krajinář Pavel Ballo nebo strážci Blažena Sedláková, Ján Šeleng a další lidé z praxe. Představí se i Peter Fleischer ze Štátnych lesov TANAPu.

Na dlouhé zimní večery

Chcete vědět, jakými triky útočí orel skalní na sviště nebo jak se správně chovat, když vám medvěd dýchne na záda? Podívejte se na díl o Tatranském národním parku, kde vám to Pavel Ballo prozradí. Chcete-li poznat parky všechny, pak máte přes Vánoce ideální možnost vidět klidně všechny díly. Stojí to za to.

Na závěr ještě text písně uvedené v posledním díle o Tatranském národním parku.

Kopala studienku

slovenská lidová

/:Kopala studenku pozierala do nej:/
/:čije tak hluboká jako je široká, skočila by do nej:/
Ej, skočila by do nej…

/:A na tej studienke napájala páva:/
/:Milý sa spytuje,milý sa spytuje,čieho je pána:/
Ej, čieho je pána

Lidová píseň Kopala studienku se stala melodií i pro slovenskou státní hymnu Nad Tatrou sa blýska. Kopala studienku má několik verzí, Tomáš Kočko si vybral tyto sloky.

Zajímavosti

  • Tomáš Kočko je muzikant a divadelník. V pořadu vždy vytáhne nějakou pěknou lidovku a zahraje na několik hudebních nástrojů. Pod Ždiarskou vidlou hraje na housle, jindy na violu nebo také na akordeon. Jako písničkář rád zhudebňuje poezii beskydských horalů nebo ho můžete znát z divadelního projektu Těšínské niebo.
  • Pavel Ballo ze Správy TANAPu, který vystupuje v seriálu, vytvářel spolu s Milenou Hamerskou a Jiřím Pecháčkem oceněný film o kamzících.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru