Nebaví vás asfaltka k Ťatliakovu plesu?

Ekologický vláček ušetří námahu v dlouhé dolině.

Tatry.CZ pro vás "otestovali" letošní novinku v Roháčích. Často nenáviděný asfaltový nástup do nejpopulárnější oblasti Západních Tater nyní můžete překonat hravě jízdou tzv. GlamourBUSem.

Rožňavská firma Glamour Capital s.r.o. ve spolupráci se Zubercem zahájila 16. června 2005 provoz na trase od posledního parkoviště v Roháčské dolině až k  bufetu na místě bývalé Ťatliakovy chaty.

Článek již není aktuální. Doprava Glamourbusem k plesu byla zrušena.

Co to je a jak to funguje

GlamourBUS je ekologický „vláček“ poháněný zemním plynem, čímž splňuje podmínky pro provoz v národních parcích, pěších zónách nebo třeba v lázeňských centrech. Skládá se z tahače (dlouhého 5,4 m) a  jednoho, případně dvou připojných vozíků. Aby tahač zvládl provoz v  horských terénech, má pohon všech 4 kol a stoupavost 17%. Výhodou je, že není jednostranně určen pouze pro letní provoz, ale lze jej také jednoduše upravit zateplením a připevněním držáků lyží i pro zimní sezónu. Zároveň je přizpůsoben přepravě tělesně postižených. Design vychází z prvního tatranského omnibusu, který začal jezdit mezi Popradem a Starým Smokovcem již před 100 lety.

Uvnitř se sedí na čtyřech dřevěných lavicích, na jednu z  nich se vejdou přibližně 3-4 lidé. Optimální kapacita je tedy odhadem 25  cestujících při použití jednoho přípojného vozíku. Toto ovšem není kapacita maximální. Nás bylo na jednu lavici asi 6, z toho se čtyři dospělí mačkali na sobě společně se svými a dalšími batohy a ostatní 2  se snažili stát někde mezi lavicemi, ohnuti tak, aby se přizpůsobili nízkému stropu. Já jsem takhle stál celou cestu a u „Ťatliaka“ jsem z  vozíku doslova vypadl a šel si na chvíli odpočinout od krkolomné polohy. Ale ušetřený čas a především psychická námaha výstupu po asfaltovém povrchu stála za to.

Za přiznivého počasí je vláček co nejvíce otevřen pomocí velkých „oken“. Ty se naštěstí dají i zatáhnout pomocí samonavíjecí slídy, když prší nebo fouká studený vítr. Je to jednoduché a praktické řešení.

Kde všude se můžete svézt

Často se asi setkáte s pojmenováním Tulibus, na které překřtil GlamourBUS herec Ivan Vojtek, alias Tuli. Tulibus v Roháčích není zdaleka ten jediný na Slovensku. Již od října 2004 jezdí na Štrbském plese mezi parkovištěm u stanice električky a hotelem FIS „Tulibus I“. Ten roháčský je druhý v pořadí a proto byl označen jako „Tulibus II“. A od konce srpna tohoto roku funguje i „Tulibus III“, který pomáhá turistům překonat vzdálenost mezi železniční stanicí a stanicí kabinkové lanovky na Skalnaté pleso a Lomnický štít v Tatranské Lomnici.

Do budoucna se uvažuje i o pravidelných jízdách do Eurocampu, Staré Lesné a nebo Tatranských Matliarov. Zvláště zastávka u Eurocampu by hodně pomohla často přeplněnému vlaku, který navíc nejezdí příliš často.

Poslední „vláček“ najdete u Dobšinské ľadové jeskyně a chystají se další v Betliari, Slovenském ráji (Hrabušice) a u jeskyně Domica.

Ceny a jizdní řády

Ceny jízdného a časy odjezdů se pravděpodobně ještě vyvíjí a předpokládám, že provozovatelé pořád hledají ten nejlepší model. Oficiálně většina GlamouBUSů jezdí mezi 8:30 a 17:30. V Roháčích by měl jezdit až do 18:30, ale zřejmě bude tyto časy ovlivňovat aktuální poptávka. Letos v říjnu během krásného podzimního víkendu začal jezdit už od 8:00 a naopak od Ťatliakova plesa už žádný od páté hodiny nejel.

Je docela možné, že v plnou letní sezónu je jízdní řád ustálený, přesto doporučuji si ten aktuální ověřit nejlépe na místě. Bohužel se mi nikde nepodařilo najít během kterých období vlastně Tulibusy jezdí. Určitě budou vykrývat tu největší sezónu v létě a zimě a zdá se, že např. Tulibus II jezdí až do 31.10.

Jízdenky se kupují přímo uvnitř - nasednete a všechny vozíky obejde „průvodčí“, který vám jízdenky prodá. Jedna jízda Tulibusem II stojí oficiálně 35 Sk, zpáteční 60 Sk. Toho říjnového víkendu jsme zaplatili už 40 Sk. Otázkou je, jestli cenu jednorázově zvedli a  využili tak zvýšeného zájmu, nebo již taková zůstane. K Ťatlikovemu plesu dorazíte za cca 15 minut, pěšky byste se trmáceli více než hodinu. Ceny nejsou samozřejmě všude stejné, např. na Štrbském plese zaplatíte za jednosměrný lístek 25 Sk, v Tatranské Lomnici 20 Sk. Tělesné postižení a důchodci mají vždy 20% slevu z jízdného. Děti do 6  let mají dopravu zdarma.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru