Neděle otevře cesty v Tatrách

V neděli 16. června skončí sezónní uzávěra.

16. června skončí sezónní uzávěra a turisté si budou moci naplno užít všech 600 km značených cest v Tatranském národním parku. Na mnohých místech ale na ně číhá nebezpečí v podobě sněhových polí nebo zvýšené riziko pádu suchých stromů.

sedlo KrzyżneOtevře se vysokohorské prostředí

Sezónní uzávěra se týká na Slovensku sedmatřiceti úseků, které jsou v zimním období nepřístupné. I v Polsku najdete 4 místa, která se turistům otevřou až o víkendu. Jde o úseky cest ve vysokohorském prostředí, o vrcholy a přechody sedel a také o jeskyni.

Pozor na sněhová pole

Vzhledem k tomu, že se každý turista v horách pohybuje na vlastní riziko, je nutné připomenout, co nejčastěji v Tatrách lidem hrozí. Po letošní zimě jsou ještě vysoko položená místa pod sněhem a na sněhových polích je třeba dbát velké opatrnosti. Hrozí tu nebezpečné pády. „Turisti by preto mali s týmto nebezpečenstvom počítať. Ak nemajú dostatočný výstroj a skúsenosti, nech radšej prechody týmito sedlami odložia na neskoršie obdobie,“ uvádí vedoucí střediska terénních služeb ŠL TANAPu Dominik Michalík. Další riziko představují pro turisty kameny nebo balvany, které se dávají do pohybu díky tajícímu sněhu. Říká se tomu „čištění stěn“, které může mít za následek až pád kamenné laviny.

Hrozí i pád suchých stromů

V pásmu lesa hrozí nebezpečí od suchých stromů, které se mohou lámat celé nebo se odlamují jejich větve. Štátne lesy TANAPu evidují v současnosti více než 8500 suchých stromů na 21 úsecích značených turistických cest, které mohou ohrožovat turisty.  Jde o úseky z Tatranské Lomnice k vodopádům Studeného potoka a do Veľké Studené doliny, z Tatranských Zrubů do Velické doliny, na magistrále směrem na Slavkovský štít, z Tatranské Polianky k Velickému plesu, z Velické doliny k Batizovskému plesu, z Popradského plesa na Rysy, ze Štrbského Plesa na Popradské pleso, z Troch studniček přes Kôprovou na Hlinskou dolinu, ze Štartu přes Malou Svišťovku na Skalnaté pleso, ale i v Tiché dolině na chodníku přes Závory na Hladké sedlo, z Podbanského na Kasprův vrch, od rozcestí před Tichou po Zverienec a od rozcestí Hlinská po Závory. Kácení suchých stromů tak může způsobit určitá omezení na cestách v průběhu léta.

Zajímavosti

  • Zatímco na Slovensku uzávěra zamyká 37 úseků turistických cest, v Polsku se cesty zavírají jen na 4 místech TPN.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru