Nejvýše položená včelnice v Tatrách

Na střeše hotelu FIS mají úly se včelami.

Na střechu hotelu FIS na Štrbském Plese umístili včelí úly. Hotel si pořídil 5 včelstev, včely mohou vyletět rovnou do tatranského lesa a pro hotelové hosty to může být zajímavá pozvánka k návštěvě.


Včely na střeše

Střecha Hotelu FIS na Štrbském Plese se v létě pořádně „rozvibruje“ včelím bzukotem. V nadmořské výšce 1380 m bude Hotel FIS chovat dohromady 5 včelstev s přibližně 150 tisíci včel. Tři včelstva se už na střeše aklimatizovaly od neděle 17. června. Další včelstva k nim přibudou v nejbližších dnech.

Tatry pro včely, včely pro Tatry

„Hotel FIS je hotel v prírode, čoraz viac sa hovorí o vymieraní včiel a ich dôležitosti pre ľudstvo, preto sme chceli aj my urobiť niečo pre prírodu a inšpirovali sme sa umiestneniami včiel na mestských strechách v Prahe a v Bratislave. Včely v našich úľoch sú situované na roštoch na streche fitness v zadnej časti hotela, smerom k parkovisku tak, aby mali výlet priamo do lesa.  Projekt realizujeme v spolupráci s Občianskym združením Apis Carpatica, ktorý nám včely aj v nedeľu doviezol,“ uvedla Erika Fočarová, ředitelka Hotelu FIS na Štrbském Plese.

Včely si už zvykají

„Nadmorská výška včelám určite neublíži, predpokladáme, že by sa tu včelám mohlo dariť. Na  streche sú dobré slnečné podmienky, úle sú osadené letáčmi na východ. Je tu veľa medodajných rastlín, čo je pre včely veľmi podnetné,“ doplnila Jana Znášiková z Občanského sdružení Apis Carpatica. O včely se bude jednou za týden starat a kontrolovat je profesionální včelař. Včely přečkají zimu v úlech. Ty jsou zateplené a v případe extrémního počasí se zateplí ještě dalšími deskami. Jak uvedla Jana Znášiková, horší než tatranská zima je pozdější nástup jara. Podle ní je momentálně těžké říci, zda bude nějaká produkce v létě. „Dve včelstvá sú veľmi dobre rozplodované, ak nebude veľká zima počas leta, je možné, že taká testovacia ukážková znáška by aj mohla byť už tento prvý rok,“ uzavřela Jana Znášiková.

Ani medvědů se nebojí

Barevné úly byly vyrobeny ve slovenském včelařstvu Lupták a ekologickými barvami je maloval personál hotelu. Motivy a ornamenty je vyzdobila Mária Roháľová. Podľa Eriky Fočarové se v hotelu neobávají, že by měli kromě běžných hostů i nechtěnou chlupatou návštěvu. „Úle sú umiestnené na vysokej streche bez rebríka, takže veríme, že to medvede nepriláka,“ říká ředitelka hotelu. V rámci projektu „Včely v horách“ připravuje  Hotel FIS naučnou stezku s infopanely o včelách a jejich významu, dřevěné lavičky, sochy u s motivem včel, dětskou prolézačku a oddychově-naučnou zónu.

Více na hotelfis.sk.

Zdroj:

Tisková zpráva TMR, a.s.

Zajímavosti

  • Hotel počítá se včelařskými víkendy zaměřenými nejen pro ty, kteří se touží stát včelaři, ale i pro děti, pro které bude připravený tréninkový úl a možnost vytvořit si vlastní svíčku ze včelího vosku.
  • Hotelovým hostům budou dopřáté medové masáže, kosmetika a produkty z medu. Zároveň si budou moci pochutnat na medovém dezertu nebo přímo na voňavém tatranském medu.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru