Nepříjemné počasí

Vítr omezil provoz lanovek, zasahovala i HZS

Na slovenských horách v závěru týdne i o víkendu panovalo pro turistiku i pro lyžování dost nepříjemné počasí. Kvůli silnému větru byl v Tatrách omezen provoz řady lanovek, v Nízkých Tatrách musela dokonce zasahovat Horská záchranná služba.

Mlha a vítr na hřebeni Nízkých Tater

Ve čtvrtek (17.1.) před pátou hodinou odpolední večer požádali HZS o pomoc dva němečtí turisté, kteří se dopoledne ve špatném počasí vydali ze sedla Čertovica na přechod hřebene. Měli v úmyslu dojít na Chatu M. R. Štefánika, ale kvůli mlze, větru a špatné orientaci tam nedorazili ani do setmění. Nejprve je odešli hledat dva zaměstnanci chaty směrem na Králičku. Asi o půl šesté však museli oznámit záchranářům, že i oni mají problémy s orientací a se spojením.

Úspěšné pátrání

Proto vyrazili ze střediska HZS Nízke Tatry - Tále dvě záchranné skupiny. Jedna z nich vyšla přes Trangošku na Králičku, kde potkali oba vracející se zaměstnance chaty. Další skupina záchranářů prošla přes Starobociansku dolinu a Bocianske sedlo na hřeben, kde je orientačně dost složitý terén. Mírně podchlazené Němce pak našli záchranáři kolem 20:00 v  rozsoše Malého Gápľa a doprovodili je na Chatu M. R. Štefánika.

Vývoj počasí

Od středy do víkendu foukal v nejvyšších slovenských pohořích čerstvý až silný nárazový vítr, bylo převážně zataženo, mlhavo, v nejvyšších polohách se sněhovými přeháňkami, ve středních a nižších polohách byly však srážky dešťové. Nového sněhu na hřebenech připadlo maximálně několik centimetrů a tak ve vysokohorském terénu převládalo mírné lavinové nebezpečí. Pouze na ojedinělých extrémních svazích, hlavně na severních expozicích, ve žlabech a muldách, byla sněhová pokrývka jen slabě zpevněná (méně stabilní sněhové desky, převěje apod.). Vzhledem k vývoji počasí má však lavinové nebezpečí vzestupnou tendenci.

Předpověď počasí se nelepší ani pro začátek dalšího týdne (zataženo, mlha, srážky, na hřebenech nárazový vítr). Pro zimní túry je proto lepší počkat na lepší počasí.

%%full%%

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru