Nová chatařka na Zbojničce, další jména zůstávají

Dominika Dejczöová je novou chatařkou Zbojnícke chaty. Beránek, Petrík a Fabricius zůstávají.

Na začátku července ohlásili vlastníci chat z Klubu slovenských turistů a ze Slovenského horolezeckého spolku JAMES výběrové řízení na chataře Zbojnícke chaty, Chaty pri Zelenom plese, Chaty pod Rysmi a také na nízkotatranské Chatě M.R. Štefánika. Výsledky přinesly jednu změnu. Ľudovít "Edo" Záhor (70) opouští Zbojničku a vystřídá ho Dominika Dejczöová. Ostatní chataři pokračují dále.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Čtyři chaty hledaly nové nájemce: Rysy, Zbojnička, Brnčalka a Štefánička

Komise, která hodnotila nabídky, zasedala ve středu 16. 9. 2015. Skládala se podle majetkových poměrů z pěti zástupců Klubu slovenských turistů a dvou zastupců JAMESu. Složení hodnotící komise odráželo vlastnické poměry na chatách, kde 75 % vlastní Klub slovenských turistů a 25 % horolezecký spolok JAMES. Jen pod Rysmi je to v poměru 60:40. Nízkotatranská Chata M.R.Štefánika pod Ďumbierem je kompletně vlastněná Klubem slovenských turistů. Klub v komisi zastupoval předseda Peter Dragúň a dále Anna Krištofová, Teodor Chudý, Miroslav Herchl a Vladimír Gábriš. Slovenský horolezecký spolok JAMES vyslal do komise předsedu Igora Kollera a Ladislava Gancarčíka.

Nové jméno na Zbojničce, povede ji Dominika Dejczöová

Výsledky výběrového řízení přinesly nakonec jednu změnu. Na Chatě pod Rysmi, Chatě pri Zelenom pleseChatě M. R. Štefánika pokračují současní chataři, tzn. znovu se setkáte na chatách s Viktorem Beránkem (už 36 let na chatě), Tomášem Petríkem (zatím 5 let na chatě) a Igorem Fabriciusem (25 let na chatě). To na Zbojnické chatě bude novou chatařkou Dominika Dejczöová. Tu jste možná už zažili v týmu Janky Spitzkopf Kalinčíkové na Zamkovského chatě. Je také výbornou lezkyní, vyhrála např. závody v lezení v ledu konané u příležitosti ľadovo-filmového festivalu na Zámce. Dominice Dejczöové bude s technickým provozem chaty ve Veľké Studené dolině pomáhat partner Michal „Fredy“ Brun. To on je právě organizátor Ľadovo-filmového festivalu na Zámce. Původní profesí je ale filmař. Vystřídají tak sedmdesátiletého Eda Záhora, který měl chatu ve Velké Studené dolině pronajatou 42 let.

Těžká kritéria hodnocení

Výběrové řízení kladlo na zájemce docela vysoké požadavky. Asi nikoho nepřekvapí, že mezi třemi hodnotícími kritérii byla dosavadní praxe z provozu vysokohorské chaty anebo hotelu a nabídka podmínek péče a údržby svěřené pronajaté chaty. Ovšem prvním kritériem byla výška nabízené ceny nájmu. Z důvodu nejkratší sezóny byla nejnižší pro Chatu pod Rysmi, kde byla 12 000 €, Zbojnička měla minimální nabídkovou výšku nájmu 20 000 €, nízkotatranská Štefánička 27 000 € a nejvíce se žádá od chataře z Brnčalky. Tam začínala nejnižší nabídka na 48 000 €. Do výběrového řízení přišlo 25 nabídek, o Chatu pod Rysmi soutěžili 3 zájemci, na Zbojničku přišlo 16 nabídek, na Zelené pleso 4 a na Chatu M.R. Štefánika se chystali 2 zájemci.

Zdroj:

Tisková zpráva Slovenského horolezeckého spolku JAMES

Zajímavosti

  • V loňském roce se také konalo výběrové řízení na nájemce Téryho chaty a i zde se měnilo zavedené jméno. Miroslava Jílka ml. vystřídal na chatě Peter Michalka.

Vyhledejte si ubytování

Fotografie


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru