Nová lanovka na Skalnaté pleso

Nová 15 místná lanovka nahradí kabinky ze Štartu na Skalnaté pleso.

20. října začala demontáž druhého úseku lanovky z Tatranské Lomnice na Skalnaté pleso. Zároveň začala probíhat podzimní údržba a to znamená už přípravu na zimní lyžařskou sezónu. Na co se můžeme ve Vysokých a v Nízkých Tatrách těšit od začátku sezóny?

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Na Skalnaté pleso s firmou Doppelmayr

Společnost Tatry Mountain Resorts připravila v letošním roce pro Tatranskou Lomnici další významnou změnu. Část úseku čtyřmístné kabinkové lanovky Girak, která je v provozu od 4. srpna 1995 je demontovaná v rámci pravidelné podzimní údržby. Nahradí ji nová lanovka s kabinami pro 15 osob od firmy Doppelmayr.

Kabinka dosloužila, teď se svezete pořádnou kabinou

„Od decembra 2005 vyviezla 4-miestna kabínková lanovka fyzicky viac ako 2 milióny 700 tisíc ľudí,“ informoval Ján Slamený, ředitel lanových drah v Tatranské Lomnici. Na staré lanovce z Tatranské Lomnice na Štart zůstane dohromady 50 kabinek. Osud zbývajících 58 kabiek společně s konstrukcí je jasný, půjdou pryč. „Niektoré časti vozňov budú ponechané na náhradné diely, niektoré vozne budú vyradené a niektoré vyvezené do zahraničia,“ uvedl ředitel Ján Slamený. Výměna staré lanovky za novou v úseku Štart – Skalnaté pleso zrychlí přepravu lyžařů i ve větrných dnech. Kapacita tak naroste z 900 na 2 400 osob/hod. 37 nových kabinek vás vyveze ke Skalnatému plesu vždy za 7 minut a překoná s vámi převýšení 597 m. 

Pro lyžaře lanovky i sjezdovky

Lyžaře už tuto zimu potěší v Tatranské Lomnici dvě nové sjezdovky. Červená trať Esíčka je pro náročnější a lehčí modrá má název Buková hora Západ a je už se zasněžováním. Na Štrbském Plese také přibyde v zimě pro lyžaře nová modrá sjezdovka. Dvoukilometrovou trať, po které mnozí volali, najdete pod názvem Turistická. Lyžaři tak budou tuto zimní sezonu ve Vysokých Tatrách lyžovat celkem na 24 kilometrech sjezdových tratí.

Sezóna startuje už 29. listopadu

Údržba lanovek ve Vysokých Tatrách potrvá až do začátku zimní sezóny. Více informací najdete na webu středisek. Lanovky v Nízkých Tatrách po 28. říjnu jezdí pouze pro předem nahlášené skupiny. Podrobně je o tom opět na webu Jasné. Otevření zimní lyžařské sezóny v Jasné v Nízkých Tatrách startuje 29. listopadu 2013 a v sobotu 30. listopadu 2013 velkým celodenním programem pod názvem Winter Music Opening. Vysoké Tatry začínají také zimní sezónu 29. listopadu 2013. Lyžování v jednotlivých horských strediscích bude záviset ještě na sněhových podmínkách.

Zdroj:

Tisková zpráva TMR, a.s. a Lanovky.sk

Zajímavosti

  • U lanovky na Skalnaté pleso 12 původních podpěr nahradilo 19 ks nových. I tohle pomůže při horších povětrnostních podmínkách.
  • Rozestup kabinek na laně bude 135 m, startují po 22 vteřinách. Dopravní rychlost je o 1 m/s rychlejší, kabinky jedou 6 m/s.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru