Novinky v tatranském rozvoji

Sjezdovka Furkotka byla slavnostně otevřena.

O právě uplynulém víkendu, přesněji v sobotu 23.1.2010, byla na Štrbském Plese pro veřejnost slavnostně otevřena sjezdovka Furkotka. Ve skutečnosti funguje trať už od minulé sezóny, ale teprve nyní bylo oficiálně zprovozněno i technické zasněžování a úplně nová šestisedačková lanovka. Zároveň však sílí pochybnosti, zda je vhodné v Tatrách nové sjezdovky vůbec budovat.

Sjezdovka v rezervaci

Příprava a výstavba lanovky a sjezdovky s místním názvem Furkotka (tiskové agentury uvádí název "Furkota"), od Chaty pod Soliskom s napojením až ke sjezdovce Interski, trvala téměř 4 roky. Není divu, že její zprovoznění nebylo jen tak - celá investice totiž leží v rezervaci Furkotská dolina. "Hoci, je to trochu paradoxné, že tá zjazdovka a lyžiarsky vlek tu existovali už v roku 1942", uvedl pro agenturu SITA zástupce provozovatele J. Gavalier.

V době vyhlášení TANAPu bylo pak území zařazeno do národní přírodní rezervace, tedy do nejvyššího stupně ochrany přírody podle dnešní slovenské legislativy. Za šedesát let trvání národního parku území opět zarostlo lesem a  kosodřevnou. V návrzích zonace TANAPu trvá snaha o zařazení nejbližšího okolí lyžařských areálů do nižšího stupně ochrany (zóna C), proti čemuž zásadně nebyla ani ochrana přírody. Přesto je sjezdovka Furkotka dodnes de iure součástí nejpřísněji chráněné části národního parku.

Zonace stále chybí...

Na Štrbském Plese se již delší dobu uvažuje výstavba sjezdovky, která by umožnila lyžování ze Soliska až do Tatranské Štrby. Starosta Štrby také neskrývá ambice znovu přitáhnout na Štrbské Pleso lyžařské závody na světové úrovni, možná i mistrovství světa. Dosti podobná situace je i ohledně rozsáhlých investic do nového lyžování v Tatranské Lomnici. Zásadní otázka tedy zní, kde všude lze lyžovat, aniž by to ohrozilo národní park. I v diskusi v naší vrcholové knize jsme zaznamenali, že ne všem se tyto zásahy do přírody a krajiny slovenské chlouby líbí. Hlavní problém přitom možná není ani v samotné sjezdovce - ta získala veškerá potřebná povolení, včetně výjimky od Správy TANAPu.

Stále však není schválena zonace národního parku, takže je možné, že nové investice budou i nadále nekoordinovaně ukrajovat z dosud zachovalé přírody včetně nejcennějších rezervací. A jak může být brána ochrana přírody vážně, když se v územích nejvyššího stupně ochrany kácí lesy a staví sportovní areály?

%%full%%

...a rýsují se i další investice

Na prosincovém zasedání vlády v Popradu padlo i rozhodnutí investovat do sportovního areálu na Štrbském Plese. Kromě dalších investic a aktivit byla také schválena podpora výstavby cyklistického chodníku mezi Popradem a Vysokými Tatrami ve výši miliónu €. Nejpravděpodobnější trasa by měla vést přes Veľkou Lomnici a Tatranskou Lomnici do Starého Smokovce, měřila by přibližně 27 km a celkové náklady na výstavbu by přesáhly 5 mil €.

Záměr to je nepochybně chvályhodný, až na to, že není dosud zanesen v územních plánech. Tato "maličkost" ale politikům nejspíš nevadí, důležitější zřejmě je, že se proinvestují peníze z evropských fondů. Vlnu nových aktivit ale možná může spustit i očekávané přijetí návrhu zákona o turismu, jehož urychlené projednání původně plánovala slovenská vláda již na tento měsíc.

Kdy bude zonace?

Slovenský ministr životního prostředí Jozef Medveď dostal na zmíněném zasedání vlády za úkol připravit na březen letošního roku materiál o očekávané zonaci území TANAPu. Zároveň se mají urychlit práce na souvisejícím návštěvním řádu, který se od zonace musí logicky odvíjet. Že by konečně, napadne mnohé z nás?

Ačkoliv ale tato informace může budit naději, že se stávající neradostná situace brzy změní, je asi na místě i trochu skeptický pohled: Nejspíš se totiž jedná o hlavně politické gesto, které ve svém důsledku posvětí představy investorské lobby v Tatrách.

Podle informací mediálních agentur má zonace především "nanovo určiť, ktoré územia Vysokých Tatier budú určené na budovanie športovísk a služieb a ktoré ostanú neporušené." Už samotné zadání tedy zjevně počítá s  tím, že se budou sportovní areály dále budovat či rozšiřovat.

Jinými slovy, hlavní roli budou asi nejspíš hrát opět ekonomické zájmy. Nebo že by tomu bylo jinak? Opravdu rád bych se mýlil...

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru