O nájemci Rainerky rozhodne nejvyšší nabídka

I přes novelu zákona o státním majetku musí Peter Petras do soutěže o Rainerovu chatu

Chatař z Rainerovy chaty Peter Petras půjde nakonec do boje o Rainerovu chatu, Štátne lesy TANAPu i přes novelu zákona o správě majetku státu vybírají nového nájemce chaty.


Chatař Petras musí do soutěže

Pokud chce zůstat chatař Peter Petras na svojí Rainerce, musí navrhnout nejlepší nabídku. I přes to, že prezident Slovenské republiky Andrej Kiska už podepsal novelu zákona o správě majetku státu, která upravuje podmínky nájmu přebytečného nemovitého majetku státu, ŠL TANAPu připravily veřejnou soutěž na nájemce Rainerovy chaty. City jdou stranou.

Petiční výzva byla málo

Petici na pomoc chataři sice podepsalo přes 35 tisíc lidí, ale ani to nakonec nepomohlo a chatař musí do 8. prosince 2014 připravit kvalitní nabídku. "Novela zákona o správe majetku štátu sa nedotkla spôsobu nakladania s majetkom štátu, preto podľa § 13 ods. 1 zákona boli ŠL TANAP povinné ponúknuť dočasne prebytočný nehnuteľný majetok štátu v dennej tlači," vysvětlila Lenka Burdová. Oproti tomu na stránce Správy lesů nenajdete dnes o nabídce žádnou zprávu.

Lesníci měli vše připravené

Správcem Rainerovy chaty jsou Státní lesy Tatranského národního parku, provozuje ji chatař Peter Petras. Ten s ní sice spojil svůj život, ale smlouva mu končí 31. prosince 2014. Státní lesy TANAPu plánovaly právě v závěru roku vyhlásit veřejné výběrové řízení a nájemcem by se měl stát ten, kdo nabídne nejvyšší sumu. To může být teď kdokoliv. Případem Rainerovy chaty se zabýval ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek ještě v květnu. Sám avizoval přípravu novely zákona, která by umožnila, aby se ve výjimečných případech na vymezenou lhůtu nemusela připravovat veřejná soutěž a prodlužovala by se automaticky. V tomhle případě už to zřejmě nešlo vrátit.

Zdroj:

TASR, Sme.sk

Zajímavosti

  • Rainerovu chatu založil v roce 1863 Ján Juraj Rainer. Po necelých 20 letech, v roce 1884, když postavili chatu Kamzík, význam Rainerky upadal, až sloužila jen jako skladiště. V roce 1983 byla Rainerova chata jako památkový objekt částečně zrekonstruovaná. Peter Petras se jí ujal v roce 1997, rok ji opravoval. Turistům je zpřístupněna od roku 1998.

  • Dnes je v Rainerově útulně, která nemá ubytování občerstvení  a malé muzeum. Chatka za návštěvu stojí zvláště v zimě. Chatař vytváří ze sněhu betlém v životní velikosti. Je-li sníh i na Velikonoce, pak nechybí ani velké velikonoční vajíčko.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru