Objev Měsíčního stínu

Speleologové objevili novou jeskyni

Ve Vysokých Tatrách byla v létě objevena jeskyňáři Igorem Papem a Branislavem Šmídou nová jeskyně, kterou speleologové nazvali Mesačný tieň. Jeskynní systém objevili 28. června 2004 při povrchovém průzkumu v masívu javorinské Široké (2210 m).

Nový objev

V geologicky velmi aktivním masívu mezi Bielovodskou a Javorovou dolinou zkoumali oba jeskyňáři původně malou propadlinu, která tvoří ústí 25 m hluboké propasti. Jak už to bývá, náhodně narazili na otvor a  spustili se speleoalpinistickou technikou do jeskyně. Při dalších pokusech se jim podařilo rozšířit některá úzká místa a prozkoumávat další a další podzemní prostory. Klesajícím meandrem prošli během léta délku asi 100 m.

2,5 km tmy

20. srpna se podařilo speleologům najít další pokračování. Ve  velmi nebezpečném místě prošli úžinou do první větší kaverny, ze které strmě klesá mohutná galerie. Jeskynní systém Mesačný tieň má dnes již délku 2,5 km, ale podrobně stihli jeskyňáři prozkoumat zatím jen dvě třetiny prostoru.

%%full%%

Třetí místo v Tatrách

Nově objevená jeskyně se stala zatím třetí nejdelší ve slovenské části Vysokých Tater. Nejdelší Javorinka má přes 8 km, zpřístupněná Belianska jaskyňa je také ještě stále delší. Mesačný tieň se také zařadil mezi nejhlubší ze slovenských jeskyní, systém je hluboký 160 m. Objevitelé uzavřeli vchod do jeskynního systému pro nepovolané návštěvníky a budou dále jeskyni zkoumat. Průzkum budou vést a  koordinovat objevitelé a Speleoklub bratislavské Univerzity Komenského.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru