Od 1. listopadu krátí cesty uzávěra

Prvního listopadu začala platit sezónní uzávěra. Výjimka je stále jedna.

Značené turistické cesty v Tatranském národním parku jsou od čtvrtka 1. listopadu po roce opět kratší. Více než dvě stě kilometrů turistických cest ve vysokohorském prostředí je až do 15. června pro turisty nepřístupných.

Vysokohorské prostředí se uzavíráOchrana přírody má přednost

Mnohokrát zmiňovaným důvodem je sezónní uzávěra, cílem které je právě ochrana původní fauny a flóry národního parku, hlavně zabezpečení klidu zejména pro kamzíka a sviště. Štátne lesy TANAPu jako správce území Tatranského národního parku sezónním uzavřením spravovaných turistických chodníků chtějí chránit v prvních jarních týdnech i čerstvou vegetaci, kterou by po roztátí sněhu v měkké rozmočené půdě mohli turisté sešlapáváním poškodit.

Nebezpečí na sněhu

V neposlední řadě je sezónní uzávěra i jakousi prevencí bezpečnosti na horách. Týká se to především školních výletů na konci školního roku, které často vedou do dolin, ve kterých ješte i v květnu či v červnu zůstávají velká sněhová pole a při oteplení stále hrozí pád lavin nebo i obyčejné podklouznutí na tvrdém sněhovém zledovatělém úseku, zejména v sedlech nebo ve vrcholových partiích tatranských turistických cest.

Výjimka v Žiarské dolině dále platí

Sedm a půl měsíce bude podle návštěvního řádu TANAPu uzavřených téměř čtyřicet úseků značených turistických cest. Kromě dvou v Žiarské dolině. Už loni Krajský úřad životního prostředí v Žilině prodloužil až do 31. prosince 2014 výjimku na celoroční využívání turistické cesty v úseku Žiarska chata – Žiarske sedlo (zelená značka) a Plačlivô – Baranec končící se v ústí Žiarské doliny (žlutá značka).

Slavkovský štít a magistrála

Turistická cesta v úseku Slavkovský štít od Slavkovské vyhlídky a magistrála v úseku Sliezsky dom - Popradské pleso jsou uzavřené pouze v době, kdy je na cestě vrstva sněhu. Počítat je třeba i s tím, že od prvního dne nového roku je až do konce sezónní uzávěry uzavřen (od 1.1. do 15.6.) pro turisty i Symbolický cintorín pod Ostrvou.

Zdroj:

Tisková zpráva ŠL TANAPu.

Zajímavosti

  • Sezónní uzávěry turistických chodníků v TPN trvají od 1.prosince do 31.května. Zavřeny jsou úseky Grzybowiec - Wyżnia Kondracka Przełęcz, Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka, Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko a Jaskinia Mroźna je také nepřístupná.

Fotografie


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru