Omezení turistiky na začátku sezóny

V Tatrách je ještě několik omezení. Kvůli opravám.

Od minulého týdne se můžeme vydat po turistických značkách i do vysokohorského prostředí. Skončila sezónní uzávěra. Bohužel, ani letos se nevyhneme v Tatrách několika omezením. Na co byste si měli dát pozor?

Situace ve Vysokých Tatrách

Správce značených cest v národním parku Středisko terénních služeb Štátných lesov TANAPu uzavřelo nebo přeložilo několik cest, v  jejichž okolí se zpracovává dřevo nebo se odstraňují škody způsobené lavinami.

Omezení se týkají zejména žlutě značené cesty od zastávky Biela Voda k Zeleném plesu. Ze žluté se odbočuje u Šalviového pramene na modrou značku směrem na Veľké Biele pleso, na žlutě značenou cestu na pleso se opět napojíte u Študentské studni. Změna trasy je v  terénu vyznačena a potrvá až do odvolání.

Opravuje se také most na modře značeném turistickém chodníku z Tatranské Lomnice k  vodopádům Studeného potoka, a proto je cesta obousměrně uzavřena. Oprava by již neměla dlouho trvat, otevření se předpokládá v  nejbližších dnech. (Most otevřen od 11.7.2009.)

A pozor, ve vysokohorském terénu od výšky 2000 m n.m. se stále na turistických cestách drží vrstva firnu. Sněhová pole jsou nebezpečná, pokud nemáte vhodnou výstroj. Buďte opatrní.

Nejen stoletá lavina poškodila cesty v  Západných Tatrách

I v západní části národního parku jsou omezení. Pozor si dávejte při cestě Žiarskou dolinou, kterou postihla stoletá lavina. Cesta na chatu je poničená, horská záchranná služba doporučuje využít tzv. starou cestu. Nevstupujte do laviniště! Hrozí smrtelné nebezpečí!
V Bobrovecké dolině, v dolině Parichvost, v Jamnícké, Račkové i v Kamenisté jsou na turistických stezkách zbytky sněhu z lavin a cestu komplikují i popadané stromy. Orientace a průchodnost některých míst je velmi obtížná! V Račkovej dolině a v Úzké dolině probíhá zpracování kalamitního dřeva.

Rekonstrukcí procházejí i informační tabule na naučné stezce okolo Roháčských ples. Byly poškozeny letošními lavinami, paradoxně právě tomuto horskému fenoménu jsou i věnovány.

Také v Západných Tatrách je ve vyšších polohách nebo ve stinných žlabech nesouvislá sněhová pokrývka. Horská služba proto uveřejnila výstrahy a doporučení na svém webu.

Stav stezek v jiných pohořích

V okolních pohořích neplatí žádné výstrahy horské služby, ani nejsou zveřejněny žádné uzávěry. Po červnových deštích však záchranáři doporučují opatrnost, protože terén je velmi kluzký. Stezky jsou rozmočené a plné bláta.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru