Opět méně lidí než minulém roce

Sčítání návštěvníků TANAPu ukázalo pokles

Výsledky monitoringu návštěvnosti Tatranského národního parku (TANAPu) z minulého víkendu potvrzují mírný pokles počtu návštěvníků patrný v posledních letech sčítání. Třídenní sčítání (5.-7.8.2004) ve vysokohorském prostředí ukázalo i jak proměnlivá je návštěvnost při různém počasí.

Čísla a čísla

První den sčítání, ve čtvrtek, bylo pěkné počasí a na vysokohorskou turistiku se tak vydalo v celém TANAPu 18 672  návštěvníků. Před dvěma lety to bylo 20 000, v roce 2001 dokonce více jak 22 000 lidí.

V pátek, kdy se počasí zhoršilo se na túru vydalo 15 959 lidí, v sobotu, kdy bylo nejhůře, to bylo už jen 13 106 lidí. Statistiku přednesl ve čtvrtek 12.8.2004 na tiskové konferenci ředitel Štátnych lesov TANAPu Peter Liška.

Kam turisté, kam jdete?

Rysy (2499 m), jako nevyšší turisticky přístupný vrchol s  nejkrásnějším rozhledem, si udržely první místo v návštěvnosti. Na vrchol a do "svobodného království" v okolí populární chaty směřovalo denně téměř 800 turistů. Na druhý nejžádanější Kriváň (2494 m) vystoupilo denně přes 500 lidí. K nejvíce navštěvovaným vysokohorským chatám patří Zbojnická a Téryho ve Studených dolinách. Do obou zavítá při pěkném počasí okolo tisíce turistů denně, což je obrovský nápor nejen na chataře.

%%full%%

Tradičně nejnavštěvovanějšími středisky jsou Štrbské Pleso a Popradské pleso, Starý Smokovec a Hrebienok a také Tatranská Lomnica a Skalnaté pleso. To jsou místa dosažitelná autem, veřejnou dopravou, lanovkami nebo nenáročnou turistikou.

Češí vítězní

V pořadí národů vévodí Tatrám Česká republika. Češi tvořili v Tatrách 40% návštěvníků, Slováci 33%, Poláci 19% a zbylá procenta si dělili shodně Maďaři a Němci. V Tatrách se však při sčítání našli jednotlivci z celé Evropy, z USA, Kanady nebo dokonce z Nového Zélandu. Raritou byl turista z Království Tonga z Oceánie.

Údaje z druhé strany

Pokud vás děsí čísla ze sčítání návštěvníků TANAPu, můžeme vám pro srovnání uvést i statistiku z druhé strany. V Polských Tatrách se v uvedené dny sčítalo také. Do Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), který je rozlohou 4x menší než slovenský TANAP směřovalo ve  čtvrtek 27 000, v pátek téměř 25 000 a v sobotu 23 500 turistů. To je až 2x tolik, kolik jich napočítali na Slovensku. 95% návštěvníků v Polsku tvoří domácí turisté. Jiné národy jsou v polských horách zatím vzácné.

Výsledky monitoringu

Sčítání bylo součástí velkého monitoringu, který probíhal v  celém regionu. Oficiální statistiky, které budou mít pracovníci města Vysoké Tatry k dispozici v druhé polovině září, by měly být kvalitním zdrojem informací pro plánovaná zlepšení služeb na území města.

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru