Pád z hřebene Bašt horolezec přežil

Horská služba pomohla horolezci, který spadl nedaleko Satana

Volání na linku 112 pomohlo horolezcům v nouzi. Jeden z dvojice českých horolezců tím zachránil kolegovi život. Ten spadl asi 200 výškových metrů z hřebene Bašt.

Mlynická dolinaTísňové volání na linku 112

Včera 27.12.2010 byla prostřednictvím tísňového volání 112 zorganizována záchranná akce. O pomoc pro svého kamaráda požádal druhý z dvojice českých horolezců. Jeho sedmadvacetiletý kolega si dlouhým pádem nedaleko Satana přivodil mnohačetná poranění.

Na hřebeni Bašt

Čeští horolezci zdolávali hřeben Bašt. Přitom se jeden z  dvojice na nesoudržném skalnato-sněhovém povrchu smekl a spadl přibližně 200 výškových metrů. Padal po sněhových polích a přes skalní práh. Na místo byla okamžitě vyslaná dispečinkem posádka VZZS se záchranářem horské služby na palubě. Lékař se záchranářem HZS na místě zraněného horolezce ošetřili a  připravili na transport vrtulníkem do nemocnice v Popradu.

V nemocnici za necelou hodinu

Zraněný horolezec byl předán do péče nemocnice do 55 minut od přijetí tísňového volání. Záchranář sestoupil se spolulezcem postiženého Mlynickou dolinou na Štrbské Pleso.

Zdroj:

Horská záchranná služba

%%full%%

Zajímavosti

S čerty nejsou žerty

Patria (2205 m), Malá Bašta (2289 m), Predná Bašta (2366 m) a Satan (2364 m)

V zimě se na hřeben chodí z turistické značky Štrbské pleso – Popradské pleso. Horolezci nebo turisté v doprovodu horského vůdce postupně z  Triganu vystoupí na Patriu, Malou Baštu, Prednou Baštu a Satana. Sestupuje se přes Satanovo sedlo do Mengusovské nebo do Mlynické doliny (podle podmínek)

Náročnost výstupu: střední I – II UIAA.

Dá se pokračovat přes Diablovinu a Zadnou baštu na Capie veže (I – III UIAA). Po dosažení Baštového sedla je možné přechod ukončit a sestoupit do Mlynické doliny nebo dokončit celý hřeben a přes Hlinskou a Kôprovskou vežu dojít až na turistickou značku Popradské pleso – Kôprovský štít.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru