Pátrání po nezvěstném českém turistovi

Tím nejhorším způsobem dopadlo pátrání po Martinovi Rusnákovi

Od noci ze čtvrtka na pátek pátrala HZS po českém turistovi, který se ve středu sám vydal do Vysokých Tater. Neřekl, kam jde a poslední informaci o sobě dal večer textovou zprávou. Blížila se noc a velmi nepříznivá předpověď počasí.

Špatná předpověď už na úvod

Podle poskytnutých informací se devětadvacetiletý Martin vydal 20.9.2017 okolo 16. hodiny na túru ze Štrbského Plesa. Bohužel nikomu neřekl, kam jde. Až ve večerních hodinách SMS zprávou oznámil, že je v pořádku, má slabé baterie telefonu a musí přenocovat v horách. Během noci se naplnila předpověď meteorologů a v nadmořských výškách nad 1 900 m n.m. napadlo místy 20-30 cm sněhu a sněžení doprovázel silný vítr.

Mlynické Solisko

Zahájení pátrání

Policie prohledávala okolí Štrbského Plesa, tzn. ubytovací zařízení, kde měl turista své věci i nemocniční zařízení, kam se mohl dostat, ale bez výsledku. Záchranáři HZS kontaktovali vysokohorské chaty, chataři i nosiči potvrdili, že hledaný nebyl ubytovaný na žádné chatě a ani ho nosiči nepotkali na značených cestách. V průběhu pátku i soboty záchranáři prošli všechny turistické cesty vycházející ze Štrbského Plesa, ale hledaného Martina nenašli.

Bezvýsledný let a první stopa

Povětrnostní podmínky dovolily až v neděli (24.9.2017) nasazení vrtulníku Letky Ministerstva vnitra, se kterým záchranáři prohledávali oblast od Kriváně po Končistou. Pozemní pátrání se rozšířilo i o místa, kam nevedou značené turistické cesty. V neděli se bratrovi nezvěstného turisty ve spolupráci s policií podařilo odhalit historii prohlížení webových stránek v notebooku hledaného. Často se opakovalo "Štrbské a Furkotské Solisko" což zúžilo záchranářům pátrání na danou oblast.

Smutný konec pod Solisky

V pátrání pokračovali záchranáři HZS i v pondělí. Bylo možné nasadit znovu vrtulník, který vzal na palubu dva záchranáře a cíleně prohledávali hřeben Solisk. Odpoledne přišla od záchranářů smutná zpráva, našli  pohřešovaného, ale bohužel bez známek života. Tělo našli 50 m pod vrcholem Mlynického Soliska (2301 m), schované mezi skalami. Turista měl oblečené jen krátké kalhoty, lehkou bundu, tenisky a malý běžecký batoh. Změna počasí, která nastala ve čtvrtek, silný vítr se sněžením a se zápornými teplotami, dávaly jen velmi malou šanci na přežití v horských podmínkách.

Zdroj:

Tisková zpráva HZS

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru