Podnebí

Vysoké Tatry dnes leží v pásmu mírného vnitrozemského podnebí. Protože vrcholy Tater dosahují značné výšky, uplatňuje se zde také změna klimatu s růstem nadmořské výšky. Průměrnou denní teplotu vzduchu pod 0 °C můžeme naměřit více než 200 dní v roce. Teplota v průběhu 24 hodin vykazuje silné kolísání mezi dnem a nocí. Závisí na počasí a poměru osluněných a stinných míst. Někdy, zvláště v zimě za bezvětří, nastupuje teplotní inverze - na štítech je vyšší teplota než na jejich úpatí, v noci je vyšší teplota v dolinách. Jižní úbočí mají vyšší teplotu než severní i na téže nadmořské výšce.

Lomnická vyhliadkaMorskie OkoZápadní Tatry

Převládající vítr

V Tatrách převládají JZ a Z větry, které s sebou přinášejí často déšť. V  zimě vanou větry častěji od V a JV a přinášejí ochlazení. Typickým jevem ve Vysokých Tatrách jsou náhlé studené větry (bóra). Jsou to silné a prudké severní větry vzniklé přeléváním vzduchu přes sedla a  hřebeny do jižních dolin.

Srážková činnost

Srážky nad horní hranicí lesa dosahují 1600 - 1700 mm ročně. Největší srážky jsou v létě (červenec), nejmenší v zimě (leden). Ze  srážek připadá na déšť 65%, na sníh 35%. Sněhová pokrývka je v Tatrách 6-8 měsíců, místy po celý rok. Sněžení vysoko v horách může nastat v každém ročním období (i v létě, nejčastěji v polovině srpna), ale od května do listopadu nemá sněhová pokrývka dlouhého trvání.

Oblačnost

Oblačnost je častá ve vyšších polohách, nejmenší je v zimě a v časných ranních hodinách. V létě jsou běžným jevem krásné, slunečné rána a odpolední déšť či bouřka (během dopoledne se počasí postupně zhoršuje). Studený vzduch v dolinách se totiž značně ohřívá a rychle stoupá vzhůru. Mraky se tak vytvářejí silnou výměnou vzduchových hmot mezi nižšími a vyššími vrstvami vzduchu. Často jsou i husté mlhy. Hlavně na podzim a v zimě je možno spatřit, jak z hustých mračen a mlh vysoko vyčnívají sluncem ozářené vrcholy.

Letní a zimní podmínky

Zima v Tatrách bývá dlouhá a studená. Podzim přichází obyčejně pozdě a náhle, je velmi větrný, s velkými tepelnými a tlakovými výkyvy, zpočátku bývá slunečný, v druhé polovině pak často deštivý. Léto je krátké a poměrně chladné, bohaté na déšť (vysoko v horách i na sníh). Bouřky se vyskytují hlavně v první polovině léta.


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru