Podzimní sčítání kamzíků doprovázely komplikace

Stav kamzíka je ale víc než dobrý. Počet dosáhl čísla 1367.

Počasí nepřálo při pravidelném podzimním sčítání kamzíků. Ale i na zledovatělém terénu se podařilo najít 1367 kamzíků. Stav stád je před zimou stabilní a největší najdete v Belianských Tatrách.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Počasí trápilo lidi, ne kamzíky

Letošní podzimní sčítání kamzíků se podařilo zorganizovat navzdory vrtochům počasí, které si s organizátory pohrávaly ve Vysokých Tatrách celý podzim. Od poloviny října se pokoušeli nejen zaměstnanci TANAPu v předpovědích počasí najít 2 dny se stabilnějším počasím, kdy by se dalo v průběhu kamzičí říje zorganizovat sčítání. Několikrát se termín posouval a nakonec se využila pravděpodobně poslední možnost, kdy sčítání provést.

Sčítá se i na ledu

Nečekaně modrá obloha to umožnila v úterý 8. listopadu, i když zledovatělý terén pohyb sčítajícím dost stěžoval. Přesto zaměstnanci Státních lesů TANAPu, ŠOPSR - Správy TANAPu, Správy PIENAP, Správy NP Slovenský ráj, polského TPN, zaměstnanci Městských lesů Spišská Belá, MPS Poľana Spišská Belá a dobrovolníci zejména z řad SZOPK vyrazili do terénu. Sčítání se jim podařilo ukončit v odpoledních hodinách následujícího dne.

Sčítání nejsou jen čárky za zvíře, ale i kvalitní vyhodnocení

Po dvou dnech sčítání začala sumarizace sčítacích archů a porovnávání údajů z map. Výsledek překvapil a zároveň potěšil. Oproti období z konce devadesátých let, kdy byla populace jen kolem 200 ks, se stavy zvedly a dosáhly dnešních 1367 kusů kamzíků. V posledních letech se početnost kamzičí populace zastabilizovala a výsledky posledních 3 podzimních sčítání jsou velice podobné. Stádo s největší četností byla zaznamenáno v Belianských Tatrách, ve kterém bylo napočítáno 65 kamzíků. Zledovatělý terén však častokrát neumožnil přiblížit se blíže ke kamzíkům a určit dobře jejich věk a pohlaví. Ochranáři doufají že při jarním sčítání v roce 2017, které bude zaměřené především na zjištění přírůstků mláďat kamzíka, se podaří tyto údaje upřesnit.

Zajímavosti

  • V Tiché dolině v Tomanovském sedle byl pozorován rys.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru