Polské chaty v sezóně 2010

Ceny na chatách v polské části Tater

Možná se chystáte na právě začínající prázdniny do Tater, ale přemýšlíte, kde jste ještě nebyli. Chcete poznat nová místa nebo neotřelé pohledy na své oblíbené vrcholy? A už jste zkusili polské Tatry? Pak se vám určitě bude hodit přehled cen ubytování na horských chatách na polské straně pohoří.

Polskie Tatry Wysokie

V polské části Vysokých Tater se nabízí ubytování na třech tradičních chatách - nejblíže Zakopaného po cestě k nejvyššímu vrcholu Polska se nachází Schronisko w Dolinie Roztoki, o něco výše legendární Schronisko nad Morskim Okiem a ještě blíže pod hřebenem Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, odkud se nejčastěji vyráží na slavnou cestu Orla Perć.

Ve všech těchto zařízeních se můžete ubytovat v  cenové relaci kolem 30-40 zł., nejlevnější je přitom stylová chata v  dolině pěti jezer. Vzhledem k vytíženosti těchto chat je ovšem lepší rezervovat si ubytování s dostatečným předstihem (i pro 40 miliónů Poláků jsou prázdniny v horách lákavé). Variantou ubytování v Polských Tatrách je Dom Turistowy v centru Zakopaného, kde můžete přespat od 25  zł. za noc. U ubytovny je k dispozici hlídané parkoviště, do výchozích míst na túry se pak můžete dostat autobusem z centra za 2-5 zł.

Polskie Tatry Zachodnie

I západní část Tater je v Polsku velmi vyhledávanou oblastí. Nejníže položená je chata Schronisko na Hali Ornak, umístěná pod hřebenem Červených vrchů na polaně ve  velmi malebné, vápenci budované dolině Kościeliskiej. Cena za nocleh je zde podle typu pokoje 27-40 zł. Schronisko na Hali Kondratowej je nejmenší polskou chatou a patří k těm levnějším (30 zł.), vyrazit odtud můžete např. na Giewont nebo hřeben Červených vrchů. Na rozhraní mezi Západními a Vysokými Tatrami se nachází Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej, kde můžete před túrami v Dolině Gasienicowe či na Orla Perć přespat za 30-45 zł.

V oblasti navazující na slovenské Roháče (Grześ/Lúčna, Rákoň, Wolowiec/Volovec, Starorobociański Wierch/Klin) se vyplatí přespat na Schronisku na Polanie Chochołowskiej, kde začíná cena ubytování (v noclehárnách) už na 25 zł., je tu ale možnost i slušně vybavených pokojů do 40 zł. Posledním, jednoznačně nejvybavenějším a nejdražším zařízením, je horský hotel PTTK Schronisko na Kalatówkach, ležící v dolině Bystrej na turistické značce vedoucí z Kuźnic na Giewont. Tady (podobně jako např. na slovenském Popradském plese) můžete zvolit od "turistické" třídy ubytování (podle sezóny 43-66 zł., cena se snídaní) až po apartmán pro dvě osoby za 152-250 zł.

Srovnání se Slovenskem

Ceny ubytování jsou tedy víceméně srovnatelné se slovenskými chatami, stravování (plné penze) se na polských chatách pohybuje kolem 40 zł., polopenze kolem 25 zł. Pivo 7 zł., polévky 4-7 zł. Na většině polských chat se v době snídaně a večeře podává horká voda k vlastnímu vaření - někde bývá zdarma, jinde chtějí poplatek pár zlotých.

Podobně jako na slovenských chatách bývají chaty v sezóně většinou plné, proto doporučujeme rezervaci (telefonicky). I při obsazené lůžkové kapacitě vás ale zpravidla nechají za mírně sníženou cenu nouzově přespat ve vlastním spacáku třeba v jídelně na zemi.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru