Populaci kamzíka nevadila dlouhá zima

Sčítání potvrdilo, že je i letos dostatek mláďat.

Další jarní sčítání kamzíků potvrdilo, že se vzácnému endemitu v Tatrách skutečně opakovaně daří. I přes dlouhou a na sníh bohatou zimu se totiž narodilo až 168 mláďat. Na jižních a severních svazích Tater tak žije přibližně 963 kamzíků.

Kamzík tatranskýPřičemž při úterním sčítání populace kamzíků (18.6.) v Polsku v TPN napočítali 273 kusů, z toho 58 mláďat a v liptovské části Tater a Roháčů napočítali strážci parku ze Správy TANAPu a lesníci ze ŠL TANAPu 129 kamzíků a z toho bylo 35 mláďat.

Mláďata pokryjí ztráty ze zimy

Celkový počet kamzíků je během sčítání jen přibližný. Proč tomu tak je, to vysvětlil Jozef Hybler, zoolog ze Štátnych lesov TANAPu: „Protože aj na miestach, kde sa kamzíky bežne vyskytujú alebo kde bežne pozorujeme aspoň ich stopy na snehových poliach, sme tentoraz kamzíky nevideli. Príčinou bolo extrémne teplo, ktoré dňu spočítania vládlo. Napriek tomu môžeme konštatovať, že vďaka prírastkom presahujúcim 15 percent celkovej populácie sme napočítali približne toľko kamzíkov, ako vlani na jar. Vtedy to bolo okolo 950 kusov. Dôležitý je však počet mladých a tých sme videli dostatok. Je to priaznivá situácia, ktorá znamená, že mladé vykryjú straty zo zimy.“ Zoolog mohl konstatovat, že „populácia kamzíka vrchovského tatranského (Rupicapra rupicapra ssp. tatrica) je od roku 2011 takpovediac stabilizovaná, jeho počty sa pohybujú okolo 950 kusov,“ a současně dodává, že „celoročná starostlivosť o kamzičiu zver na území Tatranského národného parku formou prikrmovania sušenou jarabinou v extrémne chladnom zimnom období, ochranných služieb a ostatných ochranných opatrení vrátane informovanosti a výchovy návštevníkov má svoje opodstatnenie.“

Populace je teď stabilizovaná

Sčítání kamzičí zvěře se v Tatrách organizuje už více než padesát let. Společným hlavním cílem sčítání kamzíků je sledování stavu tohoto vzácného živočicha. Jarní sčítání je zaměřené hlavně na zjišťování počtu mláďat, v podzimních měsících se sčítají kamzíci pro zjištění stavu jejich populace před zimou. Každoročně tak zúčastněné strany mají přehled, jak se populace kamzíka vyvíjí. Nejnižší počet kamzíků zaznamenali v tomto vzácném území koncem 90. let minulého století, když klesl až na hranici 200 jedinců. Nejpočetnější stáda se v národním parku pásli v letech 1964 až 1965, kdy na tatranských svazích napočítali až tisíc kamzíků. Teď to vypadá, že podobný stav panuje i dnes.

Zdroj:

Tisková zpráva ŠL TANAPu

Zajímavosti

 • Společenská hodnota kamzíka horského tatranského je na Slovensku vyčíslena na 5 000 €.
 • Tatry jsou nejsevernější oblastí výskytu kamzíků na světě.
 • Letošní rok byla velmi krutá zima. Hodně kamzíků zemřelo v lavinách, na vysílení nebo byla ulovena predátory.
 • Další kontrolní sčítání kamzičí zvěře bude během měsíce října.

Fotografie


 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru