Pozvánka na výstavu: Aaltova príroda

Dílo Alvara Aalta ve Vile Flóra ve Starém Smokovci

Tatranská galéria vás zve na výstavu o známém finském tvůrci Alvaru Aaltovi. K vidění bude ve Vile Flóra ve Starém Smokovci.


Aalto a příroda

Celou Aaltovou tvorbou prochází jeho snaha o vytvoření harmonie mezi člověkem, jeho okolím a domem, ve kterém tento člověk skutečně žije. Ve své tvorbě se nechával inspirovat přírodními strukturami a působením přírody na člověka. Byl kosmopolitním člověkem, a ačkoliv pocházel z Finska, jeho tvorba okouzlila mnohé zákazníky a milovníky umění z celého světa.

Architekt a designér Aalto

Mezi jeho nejznámější stavby patří kongresové a koncertní centrum Hala Finlandia v Helsinkách a Helsinská technická univerzita v Espoo. Kromě architektury se Aalto věnoval i designu nábytku, textilu a výrobkům ze skla. Příkladem jeho umění je nepravidelná skleněná váza Savoy, která sklidila mimořádný úspěch na světové výstavě ve francouzské metropoli Paříži v roce 1937 a stala se ikonou finského designu.

Výstava ve St. Smokovci

Výstavu "od nuly" připravil Kabinet architektury Galerie výtvarného umění v Ostravě ve spolupráci s Univerzitou Aalto v Espoo ve Finsku. Expozice je zaměřena mimo jiné na málo známou a ke škodě milovníků architektury a umění zatím opomenutou "epizodu", která významně ovlivnila tvorbu Aalta, a formou výstavy bude na Slovensku prezentována poprvé. Výstava představuje tvorbu finského architekta a designéra Alvara Aalta, který patří k nejdůležitějším představitelům moderní světové architektury a skandinávské moderny. Dokumentace a návrhy vybraných staveb z dvacátých a třicátých let 20. století odkazují na Aaltovy zkoumání vztahů tradiční japonské architektury a zároveň finského lidového stavitelství. Vrcholná díla odkazují na autorovu syntézu poznatků stavebních tendencí a estetických principů obou zmíněných kultur. Zároveň nesou poselství Aaltova humanistického přístupu k tvorbě architektury a hluboký zájem o fyzické a psychologické potřeby moderního člověka, jeho smysly a vztah k přírodě. Výstava je reinstalací projektu Kabinetu architektury GVUO a University Aalto ve finském Espoo.

Zdroj:

Tisková zpráva Tatranské galerie v Popradu

Zajímavosti

  • Finský architekt Alvar Aalto (1898-1976) patřil ke skupině nejvýznamnějších tvůrců moderní architektury a umění 20. století, jejichž filozofie pohledu na svět a myšlenky ovlivňující na kvalitu životního prostoru jsou stále aktuální.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru