Pozvánka na výstavu: Millefleurs

V Popradu je k vidění dílo Evy Končekové a Michaely Bednárové

Když v zimě nemáte chuť na lyže ani na zimní túru, pak můžete vyrazit např. za kulturou, a to přímo do Tatranské galerie v Popradu. Tam bude k vidění v termínu 8.12. 2017 – 4.2. 2018 výstava Millefleurs – Eva Končeková & Michaela Bednárová.

Retrospektiva tisíce květin

Výstava Millefleurs je koncipována jako retrospektivní pohled na rozsáhlou tvorbu akademické malířky a pedagožky Evy Končekové (1947). Důležitou roli v koncepci výstavy má také její pedagogické působení. Její vztah k umění a způsob vnímání a uvažování výrazně ovlivnily i mnoho jejích žáků. Jednou z nich je i její mladší dcera - Michaela Bednárová (1982), textilní designérka, zakladatelka značky Puojd a autorka koncepce výstavy: "Mamka bola môj pedagóg od času, keď som vedela držať ceruzku v ruke. Všetko, čo viem, viem vďaka nej. Považujem ju za nenahraditeľnú učiteľku a mnohí jej žiaci mi dajú za pravdu." Sama Michaela Bednárová představí v rámci výstavy širší výběr dezénů, oděvů a multimediální přehlídku.

Millefleurs

Tvorba Evy Končekové

Eva Končeková se dlouhodobě věnuje olejomalbě, akvarelu, tapisériím a textilní tvorbě. V současnosti realizuje menší komorní formáty. Bytostně nezbytné jsou pro ni vycházky do přírody, krajiny, jejichž atmosféru, aktuální náladu, přirozenost a půvab citlivě zkoumá. Její nekonečným motivem jsou luční květy v jejich nejrozmanitější podobě, jejich subtilnost, snivost, svěžest, vůně, barevnost a melancholie. Obsahem vystavených děl jsou florální motivy, květiny a kytice zpracovány převážně v médiu malby nebo textilu, z nichž cítíme poetiku sdíleného času v přírodě, v zemi s květinami rostlinami, bylinkami. Florální motivy Evy Končekové jsou protikladem k předimenzované vizuální kultuře dneška a nabízejí prostor pro kontemplaci a mentální odpočinek.

Poděkování mamince

Michaela Bednárová představí starší projekty, dezény a textilní potisky a především nejnovější kolekci florálních vzorů. Kolekce Michaely Bednárové Millefleurs je poděkováním matce za nasměrování a podporu. Instalace budou doplněny příběhy a zvuky, které dotvoří atmosféru vzorů a naznačí původ jejich vzniku.

Eja Devečková participuje na výstavě jako kurátorka a také jako umělkyně a bývalá žákyně. K tématu Millefleurs představí nové video a texty inspirované tvorbou a osobností Evy Končekové.

Dalšími participujícími umělci jsou Marek Jarotta, Kamil Kozub a Adela Piatniková. Účast na výstavě Millefleurs je pro ně vyjádřením díků a úcty k pedagogickému i lidskému přístupu Evy Končekové.

Zdroj:

Tisková zpráva Tatranské galérie v Popradě

Zajímavosti

  • Millefleurs z fr. tisíc květin je zažitý pojem v textilním umění, který znamená květinový vzor na pozadí středověkých tkaných tapisérií.

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru