Predné Solisko (2093 m)

Skrajne Solisko

Velice lehká túra, nepříliš velké převýšení, žádný technicky náročný terén. Kromě závěrečného úseku mezi Chatou pod Soliskom a Predným Soliskom převažuje pozvolné stoupání. Vhodná túra na rozchození.

Lanovka,Letní,Půjčovna,Občerstvení,Ubytování,

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Popis

Od rozcestníku u hotelu Kempinski na jižním břehu Štrbského plesa jdeme po modré značce, která pleso nejprve obchází a odpojuje se od něj až na severním břehu. Zde se začíná cesta zvedat a dostáváme se tak na Soliskový hřeben. Brzy procházíme pod skokanskými můstky a vleky, vedoucími z Areálu snů. Stezka pozvolna stoupá přímo po hřebeni a postupně se noří do pásma kleče. V zimě vede v těchto místech sjezdovka. Asi za jeden a půl hodiny dojdeme na Chatu pod Soliskom, kde se můžeme občerstvit. Na vrchol nám teď zbývá přibližně hodina chůze a 253 výškových metrů. Na chatu vede sedačková lanovka z Areálu snow.

Od chaty se napojíme na červenou značku a malými serpentinami stoupáme nahoru. K cíli naší cesty se dostaneme bez větší námahy. Výhledy z Predného Soliska jsou kvůli jeho výšce a poloze omezené, přesto docela pěkné. Za sebou máme Štrbské pleso jako na dlani, před námi se tyčí masív Štrbského Soliska (2301 m). Po pravé straně se rozprostírá Mlynická dolina s vodopádem Skok. Nad ní se nachází hřeben Bášt s nejvyšším vrcholem Satanem (2421 m), zpoza hřebene vykukuje Vysoká (2547 m) a Končistá (2537 m). Výhled na západ je především do Furkotské doliny, na obzoru se tyčí Kriváň (2494 m).

Vrcholy a výhledy: Predné Solisko (2093 m)

Sestup z vrcholu je po stejné cestě k Chatě pod Soliskom. Zde přejdeme na modrou značku, vedoucí doprava do Furkotské doliny, a mírným klesáním se za chvíli dostaneme k rozcestí se žlutou. Tou sestoupíme až na magistrálu, která nás velmi pohodlnou procházkovou cestou dovede zpět na Štrbské pleso.

Trasa

Štrbské pleso (1355 m) - po turistická značka Chata pod Soliskom (1840 m) (1:30) - po turistická značka Predné Solisko (1:00) - Chata pod Soliskom (0:30) - po turistická značka rozcestí ve Furkotské dolině (1770 m) (0:15) - po turistická značka rozcestí s Tatranskou magistrálou (1450 m) (1:00) - po turistická značka Štrbské pleso (0:30).

Celkem 4:45 hod.

Přístup / Doprava

Na Štrbském Plese je zastávka TEŽ, i parkoviště a zastávka autobusů SAD.

Varianty

 • opačný směr túry, celkem 4:55.
 • Sestup z Chaty pod Soliskom můžeme zvolit po stejné cestě jako výstup, celkem 4:20.
 • Výstup či sestup z Chaty pod Soliskom si můžeme výrazně ulehčit sedačkovou lanovkou, jejíž dolní stanice je v Areálů snů u Štrbského plesa. Doba jízdy je přibližně 20 minut.

Zajímavosti

 • Na jihovýchodním svahu Predného Soliska byl v roce 1943 uveden do provozu první lyžařský vlek na území Tater.
 • Areál snů, ze kterého vede lanovka na Chatu pod Soliskom, byl vybudován při příležitosti Mistrovství světa v  klasickém lyžování v roce 1970.

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru