Predné Solisko (2093 m) v zimě

Skrajne Solisko

Málo obtížná túra, bez velkého převýšení, žádný technicky náročný terén.

Lanovka,Letní,Zimní,Občerstvení,Ubytování,

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Popis

Od rozcestníku u hotelu Kempinski na jižním břehu Štrbského plesa jdeme po modré značce, která pleso nejprve obchází a odpojuje se od něj až na severním břehu.

Zde se začíná cesta zvedat a dostáváme se tak na Soliskový hrebeň. Brzy procházíme pod skokanskými můstky a vleky, vedoucími z Areálu snow. Stezka pozvolna stoupá přímo po hřebeni. Asi za jeden a půl hodiny dojdeme na Chatu pod Soliskom, kde se můžeme občerstvit. Na vrchol nám teď zbývá přibližně hodina chůze a 253 výškových metrů.

Od chaty se napojíme na červenou značku a krátkými serpentinami stoupáme na vrchol. K cíli naší cesty se dostaneme relativně rychle. Výhledy z Predného Soliska jsou kvůli jeho výšce a poloze omezené, přesto docela pěkné.

Za sebou máme Štrbské pleso jako na dlani, před námi se tyčí masív Štrbského Soliska (2301 m). Po pravé straně se rozprostírá Mlynická dolina s vodopádem Skok. Nad ní se nachází hřeben Bášt s nejvyšším vrcholem Satanem (2421 m), zpoza hřebene vykukuje Vysoká (2547 m) a Končistá (2537 m). Výhled na západ je především do Furkotské doliny, na obzoru dominuje Kriváň (2494 m).

Trasa

Štrbské pleso, hotel Kempinski (1355 m) - po turistická značka Chata pod Soliskom (1840 m) (1:30) - po turistická značka Predné Solisko (1:00) a zpět.

Celkem 4:20 hod.

POZOR! Udávané časy jsou pro letní turistiku, v zimě se mohou lišit podle množství a kvality sněhu!

Téměř celý úsek ze Štrbského plesa na Chatu pod Soliskom vede po sjezdovce. Proto závisí na provozovateli sjezdové trati (Areál snow), zda je možné cestu absolvovat pěšky (např. po okraji sjezdovky).

Pokud ne, tak je nutné použít sedačkovou lanovku, vedoucí z lyžařského areálu k Chatě pod Soliskom.

Nepříjemný může být hodně zmrzlý sníh nebo led na cestě, především v  úseku nad Chatou pod Soliskom. V takovém případě pomohou proti uklouznutí nesmeky nebo mačky. Sledujte aktuální informace o schůdnosti chodníků a lavinové situaci nebo se informujte o podmínkách přímo u  Horské záchranné služby.

Přístup / Doprava

Na Štrbském Plese je zastávka TEŽ, i parkoviště a zastávka autobusů SAD.

Varianty

  • Variantou je doprava k Chatě pod Soliskom (1840 m) sedačkovou lanovkou z lyžařského areálu. Doba jízdy je asi 8 minut.

Zajímavosti

  • Na jihovýchodním svahu Predného Soliska byl v roce 1943 uveden do provozu první lyžařský vlek na území Tater.
  • Lyžařský areál, ze kterého vede lanovka na Chatu pod Soliskom, byl vybudován při příležitosti Mistrovství světa v klasickém lyžování v  roce 1970.

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru