Přibyde medvědí brloh i jeskynní systém

Muzeum TANAPu přichystalo další novinky do expozice

Muzeum TANAPu v Tatranské Lomnici nabídne návštěvníkům další novinky. Kromě medvědího brlohu přibude v průběhu příštích týdnů i jeskynní systém, který představí návštěvníkům podzemní biotu.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Brloh medvěda hnědého

S instalací brlohu už v muzeu začali, hotový by měl být do konce října. "Medveď hnedý je typickým predstaviteľom tatranskej fauny, preto sme sa rozhodli návštevníkom priblížiť spôsob jeho života aj počas zimy. Súčasťou brlohu bude i preparát medvieďaťa, ktorý prekvapí hlavne tých najmenších,“ říká zooložka a kurátorka zoologických sbírek Státních lesů TANAPu Gabriela Chovancová. Po ukončení prací budou mít návštěvníci příležitost nejen nahlédnout dovnitř medvědího doupěte, ale autentické prostředí dotvoří i zvuky největších tatranských šelem.

Autentické prostředí

Medvědí doupě se bude nacházet hned ve vestibulu muzea, kam umístili mohutný kmen stromu i s kořeny. Objevili ho na Liptově, kameny pocházejí z Chopku v Nízkých Tatrách. "Chceli sme, aby vchod do brlohu bol autentický. Trvalo nám skoro mesiac, kým sme našli takýto vývrat. Bolo to dosť náročné, lebo pekné vývraty sa dajú nájsť všade, no je to technicky zložité vybrať ich z prírody a preniesť na nejaké miesto. Momentálne máme nosnú konštrukciu, postupne budeme z dreva, pletiva a PUR peny tvarovať brloh, potom príde na rad sťahovanie foriem zo žuly. Celý brloh sa musí vymodelovať zvonku i zvnútra. Budeme sa snažiť, aby sme ho pútavo spracovali pre návštevníkov. Dostali sme podmienku, že musí byť krajší, ako sme realizovali pred dvoma rokmi v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, takže je to pre nás výzva,“ konstatuje Tibor Kováč, umělecký restaurátor z Liptovského Hrádku. Zevnitř bude doupě nasvícené, jeho součástí bude i preparát tříměsíčního medvíděte, které zahynulo v Krížnej dolině pravděpodobně na vyčerpání způsobené zánětem plic.

Bez omezení provozu

Provoz muzea nebude během prací omezen. Vedle medvědího doupěte si muzeum pro návštěvníky připravilo ještě další překvapení. "Priamo v expozícii chystáme jaskynný systém, ktorý predstaví podzemnú biotu, a to nielen živočíchy žijúce v podzemí, ako napríklad netopiere, ale aj tie, ktoré využívajú vstupy do jaskýň, či už sú to sovy, jazvece alebo kuny,“ konkretizuje kurátorka zoologických sbírek. Stejně jako medvědí expozice i jeskyně by měla být dokončena už do konce října.

Zdroj:

Tisková zpráva ŠL TANAPu


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru