Přímo z lanovky zachránili horolezce

Pod Lomničákem zachraňovali netradičním způsobem horolezce v Motykově cestě.

Noční záchrana horolezce v Motykově cestě proběhla z lanovky na Lomnický štít.

Visutá lanovkaZáchrana pod Lomničákem

V nočních hodinách 16. ledna 2014 se na tísňovou linku "18300" HZS dovolal slovenský horolezec, který žádal o pomoc. Místo nehody bylo téměř pod vrcholem Lomnického štítu.

Problémy v Motykově cestě

Horolezec si během výstupu jihovýchodní stěnou, v horolezecké cestě nazývané Motyka (Motykova cesta, IV), si způsobil pádem poranění dolní končetiny a nebyl schopen pokračovat ve výstupu. Motykova cesta je pojmenována po polských prvovýstupcích (S. Motyka, J. Sawicki), kteří ji vylezli poprvé 13.7.1932. Dnes je oblíbená jako typický zimný výstup na sněhu a ledu. Za příznivých podmínek je to velmi pěkná zimní cesta s malým množstvím skalních úseků. Zimní čas na výstup je asi 10 hodin.

Noční spust z kabinkové lanovky

Záchranáře HZS vyvezlo pásové vozidlo společnosti TMR na Skalnaté pleso a odtud pokračovali díky spolupráci se společností Tatry Mountain Resorts, která jim umožnila rychlý přesun lanovkou směrem na Lomnický štít (2634 m). Protože místo, kde se postižený lezec společně se svou spolulezkyní nacházelo bylo pod dráhou lana kabinové lanovky, proběhla záchranná akce netradičně. Záchranáři si pomohli kabinkou a udělali spust k postiženým horolezcům z ní. Za pomoci lana Dyneema® je postupně po jednom vytáhli do kabiny, kterou pak pokračovali nazpět na Skalnaté pleso. Náročná noční záchranná akce byla ukončena ve 4:30.

Zdroj:

Tisková zpráva HZS


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru