Přivezte si z dovolené v horách co nejkrásnější fotky! Stačí na to váš telefon

S focením vám pomůže nejrůznější drobné vybavení. Dejte si ale záležet na každém záběru.

Zdroj: Unslash.com

Cesta do hor může být krásná, ale náročná. Jednou z výzev je sbalit si s sebou co nejméně věcí. Nikdo se nechce tahat na zádech s velkou zátěží a v Tatrách to platí dvojnásob. Je důležité mít co nejméně věcí, aby byl člověk flexibilní a těžký náklad ho zbytečně neohrožoval na životě.

V Tatrách – Vysokých i Nízkých – se ročně stane řada úrazů, bohužel, i smrtelných. A není náhodou, že lidé sami sebe často ohrožují na životě v honbě za co nejkrásnějšími fotkami. Velký fotoaparát, například v podobě těžké zrcadlovky, tak může být přítěží, ale i překážkou v náročnějším terénu. Pokud se fotografováním zrovna neživíte, raději si s sebou vezměte jenom mobil, který vám na běžné focení postačí.

Pořiďte si ten správný foto telefon

Pokud rádi fotíte, myslete na to už při výběru nového smartphonu. V dnešní době už jsou fotoaparáty v telefonu na tak vysoké úrovni. Nebudete tak litovat, pokud za telefon vydáte trochu více korun. Mezi nejlpší fotomobily roku 2020 patří podle portálu TechRadar.com například Huawei P40 Pro, iPhone 11 Pro, Google Pixel 4, Samsung Galaxy S20 Ultra nebo Xiaomi Mi Note 10.

IPhone 11 Pro je jedním z nejlepších foto telefonů současnosti. S bytelným krytem na mobil se z něj v horách stane skvělý foťák. Zdroj: Pixabay.com

Vhodné obaly na mobil pomohou v náročném terénu

Dobré foto telefony ale většinou bývají docela drahé. Pokud ho chcete mít na svých cestách v co největším bezpečí, rovnou si pořiďte i bytelný obal. Obaly na mobil vám mohou telefon chránit při cestě do hor, ale i při pobytu u moře. Vodotěsné obaly ho totiž ochrání před vodou a vlhkem a umožní vám dělat efektní podvodní záběry.

Pomůže i další vybavení

Pokud chcete dělat záběry v noci nebo při zhoršených viditelnostních podmínkách, nebo si jednou za čas chcete udělat nějaké to selfíčko, určitě se vám bude hodit maličky stativ. Existuje například i selfie tyč, z které stativ jednoduše uděláte. Kromě toho selfie tyč vám pomůže, zvláště při focení v horách, dělat pěkné panoramatické fotografie. Existují i přídavné blesky či dokonce objektivy, které vaše focení opět dovedou na novou úroveň, zvlášť pokud máte starší model telefonu.

Multifunkční selfie tyč se stativem vám pomůže dělat fotky při špatné viditelnosti. Zdroj: Etuo.cz

Hledejte ten nejlepší záběr

Ani to nejlepší vybavení vám však nepomůže, pokud budete bezhlavě fotit jednu fotku za druhou. Díky digitální fotografii a velké paměti na disku či v cloudu máme možnost fotit jako smyslů zbavení. Ale kdo se chce na takovou záplavu fotek dívat? Nad každým záběrem se proto zamyslete. Ušetříte si tak následnou práci s tříděním nebo případnou úpravou fotek. Snažte se vždy najít nějaký nový, neokoukaný úhel pohledu (ale stále tak, abyste na svých cestách byly v bezpečí).

Na co nezapomenout?

 • Nefoťte proti sluníčku.
 • Co nejméně používejte blesk.
 • Při focení postav si dávejte pozor, aby neměly uříznuté nohy.
 • Nedělejte si selfíčko s každou horou. Lidé se nechtějí dívat jenom na vás, ale především na to, co jste na cestách viděli a zažili.
 • Pokud možno, nepoužívejte digitální zoom. Výsledná fotka je pak méně kvalitní (mohou být vidět pixely. Pokud se nemůžete přiblížit, raději vyfoťte záběr z dálky a požadovaný detail pak vystřihněte.

 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru