Protest a petice proti nové zonaci TANAPu

Bouřlivé protesty v Bratislavě zvrátily jednání o zónaci.

Nový návrh ministerstva životného prostredia SR na zonaci území potvrdil očekávaný skeptický pohled a vyvolal celou řadu protestů. Asi ten největší zaznamenal každý, kdo poslouchal nebo sledoval o uplynulém víkendu zpravodajství. Slovenští ochránci přírody postavili uprostřed Bratislavy protestní stanové městečko.

Zónace je odložena

Aktualizováno!

Rozdělení národního parku dle nové zónace se odkládá. Ministra životního prostředí Jozefa Medveďa k tomu donutil velký protest vědců a ochranářských sdružení. Zásadní byl odpor Slovenské akademie věd. Vědci nesouhlasí s novou zónací Tatranského národního parku, která by umožňovala další těžbu dřeva a výstavbu nových sjezdovek. Aktivisté z  nevládních sdružení se domnívají, že toto je pouze drobná úlitba a vláda premiéra Fica schválí návrh jen s drobnými změnami ještě do parlamentních voleb.

Volby se na Slovensku konají 12.6.2010.


9 tisíc hektarů nebude v nejpřísnější ochraně

Autoři mezinárodní petice adresované Vládě Slovenské republiky i další demonstranti poukazují na to, že ministerstvo životního prostředí připravilo novou zónaci, neboli rozdělení Tater na ochranná pásma a výsledkem je, že se nejchráněnější části národního parku sníží o 9 tisíc hektarů (asi 10 % rozlohy parku). Pod petici se již podepsalo přes 24 tisíc lidí.

Z obrázků k materiálu "Návrh nariadenia vlády SR", kterým se ustanovují zóny Tatranského národného parku je patrné, že vítězí lobby investorů a v Tatrách by se podle návrhu mohla rozrůstat střediska pro lyžaře (zejména v Roháčích, na Štrbském Plese a v Tatranské Lomnici).

Odpor je výjimečně silný

Návrh zónace TANAPu už spojil proti ministerstvu i skupiny, které si dříve vzájemně nemohly přijít na jméno. K protestu se kromě nevládních uskupení a ochranářů přírody přidávají vědci z Botanického ústavu Slovenskej akadémie vied a z Výskumného ústavu vysokohorskej biológie Žilinskej univerzity, kteří se obvykle k situaci v Tatrách tak nahlas nevyjadřují.

Návrh se nelíbí ani vlastníkům pozemků v národním parku. Před parlamentními volbami na Slovensku se toto téma objevilo zajímavé i  pro odboráře, i ti se přidali k protestu.

Další jednání už ve středu

Ve středu 28.4.2010 se v rámci projednání připomínek k návrhu uskuteční setkání na ministerstvu se zástupci vědeckých a výzkumných pracovišť. V tiskové zprávě MŽP se doslova uvádí: "s cieľom nájsť konštruktívne riešenia vedúce k dosiahnutiu vzájomného konsenzu".

Návrh se připravuje už tři roky, původní návrh zónace byl veřejnosti představen v květnu 2007. Cílem zonace je vytvořit celistvá území, kde je možné aplikovat různé druhy přístupu k přírodě a k využívání přírodního území.

%%full%%

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru