Průvodce výběrem snowboardu, vázání i bot

Jste připraveni vyrazit na svah a hledáte vhodný snowboard?

Máme pro vás průvodce výběrem snowboardového vybavení. Poradíme vám, jak vybrat snowboard, boty i vázání.

Jak na výběr snowboardu

Podstatná je délka a flex prkna. Snowboard by měl sahat mezi bradu a nos. Tvrdost prkna záleží na vašich osobních preferencích. Šířka prkna je jedna základní. Pro jezdce, kteří mají nohu větší než 44 EU jsou dostupné snowboardy s označením wide. Snowboardy s označením wide jsou určeny pro širší nohu. Flex prkna udává poddajnost a tvrdost. Tvrdý snowboard se hodí pro agresivní jízdu, měkký snowboard se hodí pro začátečníky a využijete jej ve snowparku.

Sam Taxwood

Vybrat si můžete ze čtyř kategorií snowboardů:

AllmountainFreestyleFreeride a Alpine. Prkno Allmountain se hodí jak na sjezdovku, tak do snowparku i do hlubokého sněhu. Freestyle snowboardy jsou vhodné do snowparku. Prkno Freeride se hodí na jízdu do prašanu a do volného terénu. Alpine (Carving) prkna se hodí na sjezdovku.

Modely prken mají svůj specifický profil. V minulosti se nejvíce využíval profil Camber, který se v obloucích dobře drží a snowboard je díky němu responzivní. Patky snowboardu jsou opřené o zem, střed prkna je pozvednut. Prohnutí Rocker má tvar banánu. Snowboard s profilem Flat je plochý. Výrobci často kombinují více typů profilů.

Snowboardy mají také odlišné patky. Twin snowboardy mají stejný tail i nose. Prkno má tím pádem stejné vlastnosti při jízdě na switch jako na klasický stance. Tvar Directional má delším nos a hodí se pro jízdu v jednom směru.

Jak vybrat vázání na snowboard

Na agresivní jízdu je nejlepší tvrdé vázání na snowboard. Začátečníci a jezdci ve snowparku budou volit měkké vázání, které se hodí pro nenáročné ježdění. Většina vázání se zapíná na nastavitelné pásky (strapy) a utahuje se ráčnami. Strapy jsou polstrované a čím více polstrování, tím více pohodlí. Ale i zde platí, že výběr vázání je individuální a ne každému musí příliš polstrované vázání vyhovovat. Ráčny by neměly mít komplikované ozubené zakládání ozubeného řemínku. Budete je utahovat v rukavicích a je potřeba, aby se vám dobře utahovaly. Specifický patní nástup má vázání FLOW. Systém má patku, kterou je možné odklopit, a opět zacvaknou. Strapy se nemusí utahovat při každém nástupu.

vázání

Jestli nemáte boty na snowboard, je vhodné pořídit vázání společně s botami. Jak je vybrat?

Jak vybrat snowboardové boty?

Při výběru bot se ujistěte, že dobře pasují k vázání. Kvalitní snowboardové boty jsou složeny z vnější a vnitřní botičky. Vnější bota je tuhá, poskytuje zpevnění pro nohu a napomáhá přenášet energii do vázání a snowboardu. Vnitřní bota má termoizolační funkci a také fixuje kotník s chodidlem. Boty vás nesmí tlačit.

Utahují se buď tkaničkami, rychloupínáním speed laces, nebo systémem BOA. Klasické tkaničky si utáhnete tak, jak potřebujete. Speed laces stahuje botu v zónách jediným tahem. Technologie BOA stahuje botu pomocí integrovaných lanek. Špičkové modely mají Double nebo Dual BOA a botu lze stáhnout ve více zónách nezávislých na sobě.

boty

Na co nesmíte zapomenout

Ještě než vyrazíte na hory, neměli byste zapomenout na helmu a chrániče. Výběr pořádné helmy je velmi důležitý z hlediska bezpečnosti. Vybrat si můžete skořepinovou helmu (hardshell), která nabízí dobrý poměr ceny a kvality. Nevýhodou oproti ostatním modelům je její větší hmotnost. Helma ze vstřikované konstrukce (In-mold) se skládá z vnitřního jádra a vnější tvrzené vrstvy. Jádro se za tepla vstřikuje do formy, lisuje se a tak vznikne velmi pevná a zároveň lehká helma s nízkým profilem.

Zajímají vás detaily? Podívejte se do podrobného článku Průvodce výběrem snowboardového vybavení a vyberte si vše, co budete na pohodlnou jízdu na snowboardu, potřebovat.

Pořiďte si na hory kvalitní a bezpečné vybavení a užijte si dovolenou naplno!


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru