První medvěd sledovaný satelitně

Obojek přinese cenné informace o životě medvěda hnědého.

Na Podbanském pod Kriváněm minulý týden proběhl odchyt mladého medvěda. Tentokrát nešlo o žádné stěhování nezdárného jedince od kontejneru, ale o nasazení obojku, který umožní tohoto medvěda nepřetržitě sledovat. Až do roku 2012 by měl medvědí James Bond o sobě pomocí obojku (a satelitu) přinášet cenné informace.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Družice ho bude sledovat

Podstatou celé akce, která proběhla v NPR Kôprova dolina 6.10.2008 brzy ráno je monitoring největší šelmy, kterou na Slovensku můžete potkat. Pracovníci Správy TANAPu se pokusili o první dlouhodobé pozorování medvěda brtníka (slov. medveď hnedý, lat. ursus arctos) pomocí satelitní techniky. Na krk dostal medvěd telemetrický obojek, který komunikuje s družicí. Tato technologie nebyla na Slovensku ještě použita.

SMS od medvěda?

Prostřednictvím textových zpráv budou zoologové dostávat velmi cenné informace o pohybu medvěda, o jeho zimním stanovišti, o  okolní teplotě apod. Výhod satelitní telemetrie (na rozdíl od pozemní) je několik. Předně není zvíře nijak vyrušováno, pomineme-li přítomnost obojku. Zpracování a vyhodnocení informací je řízené počítačově, používá se GIS (geografický informační systém).

%%full%%

24 hodin, 4 roky

Medvědovi zůstane na krku obojek přibližně 4 roky. Tak dlouho totiž vydrží v obojku baterie. Potom se obojek samočinně odepne. Data se z něj odesílají kontinuálně, takže celý 24 hodinový cyklus medvědího dne bude přesně zaznamenán. O aktivitě medvěda chce Správa národního parku pravidelně informovat.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru