Rašeliniště Peciská (825 m)

Naučná stezka Antona Kocyana v Oravici | NCH Peciská

Na oravské straně Západních Tater se nechází naučný okruh Antona Kocyana a jeho část věnovaná rašeliništi Peciská je vhodnou krátkou vycházkou, když počasí nepřeje nebo jdete na výlet s dětmi.

Letní,Zimní,Občerstvení,Ubytování,

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Velmi lehká túra přivádí návštěvníky hor po povalovém chodníčku k zajímavému místu nedaleko Oravice - cílem je tatranské rašeliniště nebo prameniště. Malé převýšení a odpočinkový charakter této části naučné stezky Antona Kocyana je vhodný i pro velmi malé děti. Ale nezapomeňte dobrou obuv i oblečení, pořád jsme na horách!

Naučnou stezku Antona Kocyana zpřístupnili v r. 2013, větev A zavádí turisty pod Maguru a ukazuje na stanovištích spíše obecnou část ochrany přírody a místopis okolí Oravic. Větev B, na kterou se vydáváme my, začíná u rozc. nad koupalištěm u informačních tabulí TANAPu. Jdeme po asfaltové cestě směrem do Bobrovecké doliny a za vodojemem se dostaneme na začátek povalového chodníku, kde je první seznámení s lokalitou pramenišť a rašelinišť. Poval nás pak vede hlouběji a hlouběji do nitra prameniště, kde se za chvilku objeví i cíl - malá patrová rozhledna s dalším stanovištěm plným informací a perfektním dalekohledem. Výhled je samozřejmě na Západní Tatry.

Další část povalového chodníku vede širokým obloukem přes prameniště nazpátek k asfaltové silnici z Bobrovecké doliny a po ní se vrátíme do Oravice.

Trasa

Oravice (800 m) - turistická značka rázc. NCH Peciská (825 m) 0:10 turistická značka - rozhledna 0:15 turistická značka - rázc. Bobrovecká dolina 0:15 - turistická značka Oravice 0:15

Celkem: 0:50 min.

Přístup / Doprava

Parkoviště i zastávka autobusu jsou ve východišti trasy v Oravici.

Varianty

Túru lze kombinovat s dalšími trasami v dolině např. s túrou v Juráňovej dolině přes sedlo Umrlá nebo se sestupovými trasami Bobroveckou dolinou (směrem od Bobroveckého sedla).

Zajímavosti

  • Anton Kocyan (1836 – 1915) byl oravský zoolog a znalec tatranské přírody. Působil na obou stranách hranice jako průkopník pěší turistiky.

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru