Rekonstrukce Chaty pod Soliskom

Chata se mění z bufetu na klasickou vysokohorskou

Chata pod Soliskom byla uvedena do provozu v roce 1943, po dobudování prvního lyžařského vleku ve Vysokých Tatrách. Nejdříve fungovala jen v zimní sezóně, ale od MS v lyžování v roce 1970, kdy byla postavena sedačková lanovka od areálu FIS v Mlynické dolině, slouží jako bufet i v létě.

Nový nájemce - Milan Štefánik - se pustil do její kompletní rekonstrukce. Bez ní by chátrající chata již dlouho nevydržela, dřevěná stavba už byla na mnoha místech značně prohnilá. Doposud si rekonstrukce vyžádala 170 tun nového materiálu, který byl vyvezen lanovkou a pak přenášen k chatě nosiči, tatranskými nadšenci i záchranáři.

Interiér

Vzhledem k tomu, že se má Chata pod Soliskom změnit z bufetu na klasickou horskou chatu, dočká se interiér velkých změn. Pro personál se buduje nezbytné, pohodlné zázemí, zvětší se i počet židliček v jídelně na 40. Počet lůžek ovšem bude i nadále 12. Nově bude budova vytápěna přes ústřední topení pomocí vysokovýkonného krbu. Ten tak nahradí dosavadní elektrické vytápění.

Jednou z největších částí rekonstrukce je zhotovení čističky odpadu, díky níž se v  chatě vybudují toalety. Dosavadní chemické záchody však zůstanou jako záloha, když se objeví problémy s vodou. Té zde totiž není moc - nosí se z Furkotské doliny nebo vozí lanovkou.

Exteriér

Na jaře se chystá rozšíření nově vybudované terasy. Ta se velice osvědčila. Hned po jejím otevření totiž výrazně klesl počet lidí, kteří odpočívali mimo chatu a tím se snížil i počet odpadků v okolí. Kompletně se mění i obvodové zdivo, takže určitě bude pod Soliskom i z vnějšku jiné, než tomu bylo doposud.

%%full%%

Budoucnost

Přeměna na tradiční tatranskou chatu je určitě vítanou aktivitou. Horolezcům zde vznikne zázemí v lokalitě vhodné zejména pro kurzy začátečníků, v zimní sezóně pak bude sloužit nejen lyžařům, ale i skialpinistům - oblast nad chatou přes Predné Solisko a dolů k Vodopádu Skok v Mlynické dolině je skialpinistickým areálem.

Pro vysokohorské turisty sice není její poloha nejvýhodnější, ale umožní pohodlnější občerstvení či nocleh těm, kteří chtějí oblasti Mlynické a Furkotské doliny věnovat více času. Doufejme tedy, že Chata pod Soliskom bude naplňovat očekávání navštěvníků, bude se těšit jejich zájmu a v neposlední řadě přispěje i k ochraně přírody.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru