Sčítání ukázalo rekordní stavy kamzíků

Před zimou jsou kamzíci v dobré kondici a jejich nejvíc v historii.

Teplé babí léto přálo podzimnímu sčítání kamzíků v Tatrách. V jejich přirozeném prostředí vysoko v horách jich letos napočítali 1186 kusů. To je o 90 více než vloni. A také nejvíc v historii sčítání.

Kamzík horský tatranskýMláďat je 170 kusů

Asi nejvíce potěšitelné je, že z celkového počtu kamzíků bylo 170 kamzičích mláďat. Na slovenské straně Tater se během sčítání páslo 872 kamzíků, na polské 314 kamzíků. Nejčetnější skupinky dlouhodobě žijí v Belianských Tatrách. „Na základe zaznamenaných počtov kamzíkov môžeme konštatovať, že ani dlhá a krutá zima sa na veľkosti populácie vzácneho druhu výrazne nepodpísala,“ zhodnotil stavy kamzíka Jozef Hybler, zoolog ze Státních lesů TANAPu.

Kamzíci, medvědi a vlci

Dva dny zaznamenávání velikosti kamzičí populace v Tatrách přinesly i zajímavosti. Vypráví o nich Jozef Hybler: „V Belianskych Tatrách našli lesníci zvyšky uhynutého kamzíka. Pravdepodobne sa stal obeťou predátorov. Pozornému oku nášho pracovníka v Krížnej doline na Podbanskom neunikla ani vlčia svorka, ktorá odpočívala po nočnom love. Je to, vzhľadom na vlčiu plachosť, niečo výnimočné. Nálezy medvedieho trusu a ich stôp na snehu v horských dolinách spestrovali pobyt spočítavajúcim v Tatranskom národnom parku.“

Nejvíce za 50 let

Na sčítání se podílely na slovenské straně desítky zaměstnanců ze Státních lesů TANAPu, Správy TANAPu, lesníci měst Kežmarok a Spišská Belá. V Mengusovské dolině, u Žabích ples a v Zlomiskové dolině počítali kamzíky lidé z Národního parku Slovenský ráj. V Polsku měli záznamy na povel pracovníci tamního polského TPN. Podzimním sčítáním si správci území zazamenávají kmenový stav kamzičí populace před zimou. Během padesátileté řady sledování kamzičí populace zaznamenali v tomto chráněném území nejméně kamzíků koncem 90. let minulého století. „Súčasný potešujúci stav je rekordným za uvedené obdobie. A táto medzinárodná forma spolupráce je najstaršou na celom svete pri tomto charaktere činnosti,“ dodáva Jozef Hybler.

Zdroj:

Tisková zpráva ŠL TANAPu

Zajímavosti

  • Za padesát let sčítání je letošních 1186 kusů kamzíka rekordně nejvíce.
  • Naopak nejnižší stav pod 200 kusů registrovali sčítači na konci 90. let. Situace se za několik let úplně obrátila.

Vyhledejte si ubytování

Fotografie


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru