Sezónní uzávěra zkrátí turistické cesty

Od 1.11. pozor, začíná platit sezónní uzávěra cest, a ta vydrží až do poloviny června.

Na vysokohorskou túru se až na výjimky v sobotu 31. října vydáte naposledy v tomhle roce. Platit začně od 1. listopadu nepopulární sezónní uzávěra turistických cest v Tatranském národním parku. Všechny značené cesty nad vysokohorskými chatami budou do poloviny června uzavřené. Je to asi 200 km cest. Ovšem chaty, kromě té pod Rysy, zůstanou přístupné a otevřené všechny.


Uzávěra začne platit 1.11.

Zimní uzávěra turistických cest je na slovenské straně hor Státními lesy TANAPu vyznačená, včetně styčných míst s Polskem, kde se na turistiku v zimním období dívají jinak. Turistům potom, až napadne sníh, ulehčí i připravené tyčové značení turistických cest. Délku takových cest odhadují značkaři ze Státních lesů TANAPu asi na 30 km, zabezpečuje to Středisko terénních služeb. Sezónní uzávěra potrvá do 15. června příštího roku. Nepřístupnost vysokohorského prostředí během dlouhé sezónní uzávěry zabezpečuje ochranu nejen vzácných živočišných druhů – kamzíka horského tatranského a sviště horského tatranského, ale i třeba půdního krytu, který je v jarním období nejzranitelnější.

Pozor na sníh

Osm bezbariérových cest, které Státní lesy TANAPu vybudovaly a společně se společností Hartmann-Rico v terénu vyznačily, nebude během zimní sezóny uzavřeno. Ale turistům se sníženou schopností pohybu budou přístupné pouze v období, kdy na nich neleží sníh. Celková délka takových cest na území TANAPu a PIENAPu už dosahuje více jak 31 km a bližší informace o cestách najdete v brožurce, kterou lesníci vydali a která je k dostání na informačních centrech v Tatrách.

Údržba cest je náročná

Státní lesy TANAPu zabezpečují údržbu a značení turistických cest na území Tatranského národního parku a Pieninského národního parku. Celková délka značených cest tak dosahuje téměř 800 km. Do péče patří i údržba mostků nad drobnými vodními toky, opravy zábradlí nebo prořezávání turistických cest v pásmu kosodřeviny. Nad pásmem kleče je to právě ještě tyčové značení. Zajištění cest umělými pomůckami má na starosti horská záchranná služba.

Zdroj:

Tisková zpráva ŠL TANAPu

Zajímavosti

  • Jedinou výjimkou zůstávají v Západních Tatrách trasy Žiarskou dolinou na Plačlivé a na Baranec. Na tyto vrcholy se v zimě dostanete, pokud nehrozí nepříznivé lavinové podmínky.

Vyhledejte si ubytování

Fotografie


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru