Skialpinisté mohou zase vyrazit na túry

Od prvního zimního dne se dá vyrazit do hor na lyžích.

Jediní, komu návštěvní řád národního parku dovoluje vstupovat na značené turistické cesty ve vysokohorském prostředí v době sezónní uzávěry cest, jsou skialpinisté a horolezci organizovaní v horolezeckých svazech. Ti mohou značky využít pro nástup na skialpinistickou túru. Přičemž skialpinizmus je možné vykonávat od 21. prosince do 15. dubna za příznivých sněhových podmínek, pokud nebylo vyhlášené lavinové nebezpečí.

Bokami Vysokých TatierVyhrazené trasy pro skialpinisty

Skialpinisti mohou využívat jen vyhrazené trasy ve Vysokých Tatrách ve Velké Studené dolině od Zbojnické chaty přes kotol Sivých plies do Priečneho sedla, z něho k Téryho chatě v Malé Studené dolině a dále pod Mačaciu vežu do Baranieho sedla a Velkou Zmrzlou dolinou na Chatu pri Zelenom plese. Další je v Mlynické dolině od vodopádu Skok do Soliskového sedla a stejnou cestou nazpět, případně s přechodem ze sedla na sjezdovku od Chaty pod Soliskom. V Západních Tatrách je povolený úsek v Žiarské dolině Veľké Závraty a Malé Závraty, kde východištěm je Žiarska chata, lyžovat je možné na trase Bobrovecká Vápenica - Červenec - Babky - Velká Kopa - sedlo Priehyba a zpět, v Spálené dolině a v úseku sjezdovka Spálená - Salatínská dolina.

Lyžařská "prodloužená" v Žiarské dolině

Skialpinistická sezóna v Žiarské dolině je úředně navíc prodloužená až do 15. května. Krajský úřad životního prostředia v Žilině na dvou trasách: Žiarske sedlo – Žiarska chata a Jarný žľab z Baranca udělil výjimku. Důvodem žádosti o udělení výjimky v této části národního parku bylo časté porušování návštěvního řádu lyžaři, kteří i v sezónní uzávěře vstupovali do kamzičí a sviští oblasti. Svišti se vyhrabávají po 15. dubnu a kamzice jsou v tomto období už vysoce březí. Jejich vyrušování může mít na velikost populace negativní vliv. Proto právě v tomto období je ochrana tak citlivého území v alpínském pásmu Tatranského národního parku velmi důležitá. Výjimku prodloužil odbor péče o životní prostředí Okresního úřadu v Žilině až do 31. prosince 2018.

Pozor, za chyby se platí!

Pohyb turistů ve vysokohorském prostředí sledují členové Lesní stráže a Stráže přírody. Za porušení zákazu vstupu mimo vyhrazené turistické trasy a v období, které návštěvní řád Tatranského národního parku nepovoluje, hrozí návštěvníkovi Tater bloková pokuta na místě ve výši 66 eur.

Zdroj:

Tisková zpráva ŠL TANAPu

Zajímavosti

  • Správa národního parku vyhodnotí vliv výjimky na tatranskou přírodu. Zatím žádné dostupné výsledky nejsou, pouze je na světě pozitivní zpráva pro lyžaře i turisty, že výjimka je prodloužená do roku 2018.
  • Západní Tatry budou hostit další ročník skialpinistického závodu Bokami Tatier. Závod startuje 18. března 2016.

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru