Skialpinisté musejí ukončit sezónu

Od 15. dubna je konec lyžování ve volném terénu

Letošní skialpinistická sezóna v Tatrách skončila. Již od úterý platí zákaz vstupu i pro skialpinisty, s jedinou výjimkou. A tou je Žiarska dolina, kde bude možné lyžovat do půlky května. Vysokohorské prostředí zůstane uzavřené do 15. června, do té doby totiž platí sezónní uzávěra turistických cest.

Skialpinistická sezóna končíOmezení pro lyžaře

Důvodem časového omezení pohybu turistů na lyžích ve vyšších polohách Tatranského národního parku na Slovensku je jednoznačně ochrana přírody. A to zejména kamzíka horského tatranského, který má v tomto období ve vysokohorském prostředí ztížené životní podmínky, navíc se v jarním období rodí jeho mláďata.

Ochrana kamzíků a svišťů

Při náhlém vyrušení a útěku v panice, se může stát, že kamzík se vážně zraní a uhyne. Podobně je to i v případě sviště horského tatranského, který se v jarním období probouzí vyhublý a nerušený přísun potravy po dlouhé zimě je pro něho existenčně důležitý.

Pokuta od strážce je citelná

Porušení zákazu trestá lesní stráž a stráž ochrany přírody blokovou pokutou ve výši 66 eur a vrátí turistu zpět bez dosažení cíle vysokohorské túry.

Výjimka potvrzuje pravidlo

Výjimečná situace je v Žiarské dolině, kde se mohou skialpinisté pohybovat ve vysokohorském prostředí až do 15. května, podle aktuálních sněhových podmínek. V lokalitě Baranec – Jarný žľab a Žiarské sedlo – Malé Závraty – Žiarska chata po trase letního turistické značené cesty povolil Krajský úřad životního prostředí v Žilině do konce roku 2014 výjimku z Návštěvního pořádku TANAPu.

Zdroj:

Tisková zpráva ŠL TANAPu

Zajímavosti

  • Lyžaři, kterým stačí sjezdovky se konce sezóny zatím bát nemusí. V Tatranské Lomnici, na Štrbském Plese i v Nízkých Tatrách se v dubnu stále lyžuje. Připravený je pestrý Velikonoční program.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru