Skialpinistům skončila sezóna, už mohou jen do Žiarské doliny

V horách pomalu končí zimní období.

Skialpinistická sezóna v Tatranském národním parku skončila. Do vysokohorského prostředí mají od soboty, 16. dubna 2016 zákaz vstupu už i skialpinisté a horolezci organizování v horolezeckých svazech. Vysokohorské území bude uzavřené až do 15. června, dokdy platí tzv. sezónní uzávěra turistických cest.

Skialpinisté pod Velkým Hangem Chrání se zejména kamzíci a svišti

Důvodem časového omezení pohybu turistů na lyžích ve vyšších polohách národního parku je ochrana přírody. A to zejména ochrana kamzíka horského tatranskéhosviště horského tatranského. Svišti se v jarním období vyhublí probouzí a nerušený přísun potravy po dlouhé zimě je pro ně existenčně důležité. Kamzíci jsou v tomto období již vysoce březí a jejich vyrušování může mít na velikost populace značný negativní vliv. Proto právě v tomto období je ochrana tak citlivého území v alpinském stupni Tatranského národního parku velmi důležitá.

Další prodloužená v Žiarské dolině

Skialpinistickou sezónu v Žiarské dolině prodloužil až do 15. května 2016 Krajský úřad životního prostředí v Žilině na dvou trasách: Žiarske sedlo - Žiarska chata a volný sjezd je možný i Jarním žlabem z Barance. Důvodem žádosti o udělení výjimky v této části TANAPu bylo časté porušování návštěvního řádu zejména skialpinisty, kteří i přes sezónní uzávěru vstupovali do kamzičího a svištího teritoria. Předmětnou výjimku prodloužil Okresní úřad Žilina, odbor péče o životní prostředí až do 31. prosince 2018.

Za pohyb mimo značky hrozí pokuty

Pohyb turistů ve vysokohorském prostředí monitorují členové Lesní stráže a Stráže přírody. Za porušení zákazu vstupu mimo vyhrazené turistické trasy v období, které Návštěvní řád TANAPu nepovoluje, hrozí návštěvníkovi Tater bloková pokuta na místě ve výši 66 eur.

Zdroj:

Tisková zpráva ŠL TANAPu

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru