Slavkovská vyhliadka (1531 m)

Maxmiliánka | Maksymilianką

Méně náročná túra s poměrně slušným převýšením 520 metrů. Žádná strmá či jinak nebezpečná místa. Cestu si lze zkrátit použitím pozemní lanovky na Hrebienok.

Lanovka,Letní,Zimní,Ubytování,


Popis

Od rozcestníku u hlavní cesty ve Starém Smokovci jdeme nejprve směrem ke stanici pozemní lanovky, ale neobcházíme ji zprava (tudy vede cesta na Hrebienok), ale zleva. Po chvíli od kolejí úplně odbočujeme do lesa a začínáme mírně stoupat, procházíme kolem prameniště Päť prameňov až k rozcestí na Tatranské magistrále.

Pokračujeme stále po modré, stromy pomalu ustupují a otevírají se výhledy na Podtatranskou kotlinu a východní část hřebene Nízkých Tater. Šikmý traverz se dostává až do pásma kosodřeviny a končí na hřebeni nad sjezdovkou ve výšce 1530 m n. m. na Slavkovské vyhliadce (o vyhlídce více v článku). Vpravo pod námi je svah sjezdovky a pod ním Hrebienok. Výhled je zde velice pěkný, krásně vidíme na Lomnický štít a do Veľké Studené doliny, hluboko pod námi šumí vodopády Studeného potoka.

Video: Slavkovský štít

Zpátky se vrátíme na Tatranskou magistrálu, kde odbočíme doleva a pokračujeme po červené postupným klesáním až na Hrebienok (polsky Smokowieckie Siodełko), který je taktéž výhledovým bodem do Malé Studené doliny. Sestup z Hrebienku je lesní cestou, využít můžeme i pozemní lanovky do Starého Smokovce.

Trasa

Starý Smokovec (1010 m) - po turistická značka rozcestí s Tatranskou magistrálou (1356 m) (1:00) - Slavkovská vyhliadka (1530 m) (0:25) - zpět na rozcestí s Tatranskou magistrálou (0:15) - po turistická značka Hrebienok (1285 m) (0:15) - po turistická značka Starý Smokovec (0:30).

Celkem 2:25 hod.

Pozor! Udávané časy jsou pro letní turistiku, v zimě se mohou lišit podle množství a kvality sněhu!

Nepříjemný může být hodně zmrzlý sníh nebo led na cestě, zejména v  poslední partii výstupu, kde se cesta dostává z pásma lesa. V takovém případě pomohou proti uklouznutí nesmeky nebo mačky. Sledujte aktuální informace o schůdnosti chodníků a lavinové situaci nebo se informujte o  podmínkách přímo u Horské záchranné služby.

Přístup / Doprava

Ve Starém Smokovci je nádraží električky (TEŽ) i autobusové nádraží (SAD) a několik parkovišť. Pro přístup na Hrebienok můžeme využít i pozemní lanovku ze Starého Smokovce.

Varianty

 • stejnou cestou po turistická značka nahoru i zpět, celkem 2:10 hod.
 • Výstup je možné vést opačným směrem a ulehčit si ho použitím pozemní lanovky na Hrebienok.
 • Starý Smokovec - Hrebienok (lanovkou 0:10) - turistická značka rozcestí s Tatranskou magistrálou (0:20) - po turistická značka Slavkovská vyhliadka (0:25) - a dolů po turistická značka do Starého Smokovce (0:45). Celkem 1:40 hod.

Zajímavosti

 • Často je Slavkovská vyhliadka nazývána Maxmiliánka podle stavitele turistického chodníku na Slavkovský štít Maxmiliána Weisze.
 • Slavkovský štít je jediný z vyšších turisticky značených vrcholů, který není sezónně uzavřen - ale pouze za předpokladu, že na výstupové cestě neleží sněhová pokrývka.

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru