Slavkovská vyhliadka - Maxmiliánka

Opravená vyhlídka při cestě na Slavkovský štít.

Stoupáme-li po turistickém chodníku na Slavkovský štít, narazíme nad hranicí lesa na místo s krásným výhledem do Malé Studené doliny, na Lomnický štít a Prostredný hrot. Místo je na mapě pojmenováno jako Slavkovská vyhliadka, v turistickém názvosloví často označována jako "Maxmiliánka".

Vyhlídku na podzim loňského roku opravili pracovníci Strediska terénnych služieb Štátných lesov TANAPu a kovářský ateliér Kovan z Kežmarku. A tak jistě stojí za návštěvu.

Co tu je nového?

Bylo odstraněno staré rezavé a zničené zábradlí a umístněno nové. A nutno dodat, že když něco dělají šikovné ruce, tak i zábradlí může být pěkné. Tyčky výplně pochází z rukou kováře a čelu zábradlí dominuje umělecky zhotovená tvář s vlnitými vlasy. Dle vyjádření ateliéru nešlo o ztvárnění nějaké konkrétní postavy, ale o  "tvořivý výbuch". Přibyla zde také kovová tabule s popsaným panoramatem štítů.

Proč "Maxmiliánka"?

Místo bylo známé již na konci 19. století. Roku 1881 Uherský karpatský spolek (UKS) vybudoval chodník z Hrebienku až na horní hranici kosodřeviny. O dvacet let později se o rekonstrukci zanedbaného chodníku začal zajímat tehdejší úředník Starého Smokovce Dr. Maximilián Weisz (1845-1925).

Díky drobným milodarům od kúpelných hostů se v roku 1901 za spolupráce UKS pustil do přestavby starého chodníku a  prodloužení až na vrchol Slavkovského štítu. Aby se zavděčil i těm návštěvníkům, kteří neměli dostatek sil a odhodlání na výstup na vrchol, upravil Slavkovskou vyhlídku v dolní části Štrbavého hřebene na atraktivní vyhlídkový bod.

%%full%%

Místo zabezpečil kovovým zábradlím a na přilehlé plošince umístnil 6 lavic. Turisti tu po jeho smrti postavili r. 1931 jednoduchou skalní pyramidu. A sochař Šovánka jí vyzdobil malým reliéfem s deskou s latinským nápisem: Dr. Maximilian Weisz propagator Tatrae constructor viae huins. Pomník byl za války poničen rasistickými vandaly a zbytek nahlodal zub času.

Závěrečný tip

Slavkovská vyhliadka – Maximiliánka je dobrým cílem túry pro malé nebo méně zdatné turisty. Nabízí krásný výhled na hory a tatranská střediska. Výstup vede po pěkném lesnatém chodníku bez velkého množství nadměrných kamenů a schodů. Navíc od odbočky z magistrály je velmi málo frekventovaný a umožňuje sledovat okolní přírodu.

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru