Sliezsky dom (1670 m)

Śląski Dom | Velická dolina | Dolina Wielicka

Krátká túra, ale překonávající výrazné převýšení, což může v zimních podmínkách znamenat značnou náročnost trasy.

Letní,Zimní,Občerstvení,Ubytování,


Popis

Z Tatranské Polianky vede nahoru ke Sliezskému domu zásobovací silnice, která se během stoupání neustále klikatí lesem. Turistická zelená po ní vede jen zpočátku, pak se odpojuje, aby ji ještě několikrát překřížila. Obě trasy se definitivně rozcházejí asi v polovině stoupání, na Velickém mostě. Odtud po silnici pokračuje žlutá značka, která později uhýbá na rozc. pod Suchým vrchem. Nás však stále zajímá zelená, která nás od mostu vede proti proudu Velického potoka. Tato cesta vede romantickými lesními zákoutími, než po cca další půlhodině začíná porost pomalu přecházet v kosodřevinu. To se již blížíme k Velické polaně (rozvolněné místo v porostu kosodřeviny, v létě se stopami po dávné pastvě).

Rozcestí na Velické polaně poznáme podle žluté značky, která se k nám připojí zprava. Z rozcestí můžeme vychutnávat výhledy na cíl naší cesty - horský hotel Sliezsky dom. Nad ním se vypíná masiv Květnicové věže, Kotlového a Gerlachovského štítu. Na protilehlé straně údolí pak vidíme hřeben Velických granátů. Nad prvním prahem Velické doliny lze ještě rozlišit vyvýšeninu zvanou Guľatý kopec. K hotelu Sliezsky dom vystoupíme z polany za necelou čtvrthodinu. Masivní betonová stavba působí na břehu Velického plesa nevhodně, ale jako turisté jistě hlavně oceníme možnost občerstvení a zahřátí např. čajem.

Od plesa výš platí sezónní uzávěr doliny. Neláká-li nás náročnější cesta Magistrálou podél úbočí Slavkovského štítu, čeká nás už jen sestup. Na zpáteční cestu se vydáme opět přes Velickou polanu, případně po zásobovací silnici. Nejkratší cesta vede opět do Tatranské Polianky, můžeme se vydat ale i směrem na Hrebienok či do Smokovců.

Trasa

Tatranská Polianka (TEŽ, SAD) (1005 m) - po turistická značka Velický most (1:00) - Sliezsky dom (1670 m) (1:00) - zpět stejnou cestou (1:40).

Celkem 3:40 hod.

Pozor! Udávané časy platí pro letní turistiku, v zimě se mohou jednotlivé intervaly výrazně změnit podle množství a kvality sněhu!

Zvláště při velkém množství sněhu nebo zhoršeném počasí může být lepší místo lesní cesty využít k hotelu vedoucí silničku, které je jinak určena spíše pro lyžaře. Přesto mají chodci před běžkaři vždy přednost!

Při pěší turistice se nejen na zledovatělém povrchu může hodit zimní výbava, tzn. mačky (nebo alespoň nesmeky či sněžnice) a turistické hůlky. Sledujte aktuální informace o schůdnosti chodníků a lavinové situaci nebo se informujte o podmínkách přímo u Horské záchranné služby.

Přístup / Doprava

V Tatranské Poliance je zastávka TEŽ i autobusů SAD.

Varianty

 • Návrat můžeme směřovat do Starého Smokovce (přes Velickou polanu po turistická značka 2:15, celkem 4:15) nebo z této cesty odbočit do Tatranských Zrubů po turistická značkaturistická značka 1:45, celkem 3:45 hod.
 • Pro náročné lze doporučit cestu po Tatranské magistrále turistická značka, která nás zavede na Hrebienok (1:30, celkový čas túry 3:30), případně můžeme z této cesty odbočit na rozcestí pod Slavkovským štítem (cca 1:15) a odtud po turistická značka přes Päť prameňov do Starého Smokovce (0:30, celkový čas 3:45).

Zajímavosti

 • Hotel Sliezsky dom představuje největší ubytovací zařízení přímo v horách, jeho kapacita je 130 lůžek, bohužel ceny jsou zde mnohem vyšší než na klasických chatách.
 • Ze skalnatého prahu nad Velickým plesem spadá známý Velický vodopád, vysoký 15 m. Velická dolina je ovšem proslulá také zimními ledopády, které se vytvářejí na strmých stěnách celého údolí.

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru