Slovenský ráj

Národný park Slovenský raj (NPSR) | Słowacki Raj | Szlovák Paradicsom Nemzeti Park

Národní park Slovenský ráj nabízí nádherné jeskyně, úzké soutěsky, vodopády, divoké řeky a samozřejmě také nedotčenou přírodu.

Občerstvení,Ubytování,

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Národní park Slovenský raj (NPSR)

Tento národní park (vyhlášen v roce 1988) je jedním z  nejdéle chráněným územím na Slovensku. První chráněné území tu bylo vyhlášeno již v roce 1890. 21. srpna 1964 byla na území Slovenského ráje vyhlášena první chráněná krajinná oblast na Slovensku. Národní park chrání jednu z největších ledových jeskynní na světě Dobšinskou ľadovou jaskyňu.

Národní park se nachází na východě Slovenska v severní části Slovenského Rudohoria, mezi Gemerem a Spiší (Spišsko-gemerský kras). Národní park Slovenský raj se rozprostírá na 327,74 km2. V  parku je chráněno jedenáct národních přírodních rezervací a osm přírodních památek. Ve Slovenském ráji je přes 350 jeskyní, ale jen Dobšinská ledová jeskyně, která je od roku 2000 zapsána na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO, je otevřena pro veřejnost.

Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO

Přístup / Doprava

Nejznámější turistická centra jsou ze severu Čingov a Podlesok nedaleko Spišské Nové Vsi, z jihu poskytují nejlepší přístup Dedinky. Pouze jediné turistické centrum je umístěno přímo v parku, Kláštorisko, s  ruinami kláštera kartuziánů.

Jízdní řády najdete také na internetu:
české: www.jizdnirady.cz
slovenské: www.cp.sk

Zajímavosti

Slovenský raj je mimořádně bohatý na přírodní hodnoty, které pokrývají velmi malé území. Celý park se rozkládá na původně souvislé vodní erozí rozbrázděné plošině. Řeky, zejména Hornád, a potoky zformovaly na území parku nesčetně roklí, kaňonů, údolí a  podzemních prostor.

 • Nejznámější rokle jsou nejdelší Veľký Sokol (4,5 km), Suchá Belá, Piecky a Kyseľ, v  každé z nich je několik vodopádů. Nejvyšším je Závojový vodopád (65 m) v  Sokolí dolině. Prielom Hornádu je nejdelším kaňonem (11,7 km) a našli byste v něm nejrozmanitější přírodní druhy v celém parku. Nejvyšším vrcholem je Predná hoľa (1545 m n. m.), ale zajímavější panoramatický výhled nabízí Havrania skala (1153 m n. m.). Skalní římsa, známá jako Tomášovský výhľad je populární jak mezi návštěvníky parku, tak mezi horolezci pro nádhernou výhlídku na Vysoké Tatry (680 m n. m.).
 • Ve Slovenském ráji je nejvyšší koncentrace motýlů na Slovensku (6.06 motýla na km2). Na Kopaneckých loukách je mimořádná biodiversita cévnatých rostlin se 75 druhy na m2. V parku žije okolo 4.000 druhů bezobratlých, včetně více než 2.100 druhů motýlů, 400 druhů brouků a 150 druhů měkkýšů. Obratlovci jsou zastoupeni 200  druhy, z nichž je 130 chráněných. V parku žije 40 druhů savců včetně medvěda, lišky, vlka, kočky divoké, jelena, prasete divokého a kuny. Národní park je domovem 65 ohrožených druhů, včetně raroha velkého, vydry říční a sysla obecného.
 • V roce 1963 zde byla vysazena populace alpského kamzíka horského z Jeseníků.
 • Některé túry vyžadují od návštěvníka odolnost proti závratím. Např. až 90 metrové převýšení na žebřících okolo Skalného, Vyšného a  Závojového vodopádu v Sokolej dolině.
Název Slovenský raj

Název Slovenský raj se poprvé objevil roku 1921 v časopise Krásy Slovenska a rychle nahradil mnoho do té doby používaných názvů.

Kontakt

Národný park Slovenský raj
Letecká 3
052 01 Spišská Nová Ves
Tel.: +421 534 422 010

e-mail: slovraj@sopsr.sk

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru