Smrt českého horolezce u Vareškového plesa

Další obět Vysokých Tater je také Čech. Horolezec se zřítil v Puškášově cestě.

Horolezec se zřítil v Puškášově cestě na Velkou Vareškovou strážnici ve Vysokých Tatrách. Tři Češi lezli zimní cestu volně, nejištěni. Lezec nepřežil pád dlouhý asi 100 m.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Pád horolezce byl tragický

V sobotu 22. 3. 2014 odpoledne oznámili náhodní svědci jdoucí na Zbojnickou chatu ve Veľké Studené dolině prostřednictvím tísňové linky "18 300" pád horolezce v dolince nad Vareškovým plesem. Z pozice na turistickém chodníku bližší informace o zdravotním stavu horolezce nedokázali poskytnout. Záchranáři horské služby okamžitě využili i vrtulníkovou záchrannou službu. Po dalším zpětném volání lékaře svědkům už věděli, že je bohužel konec. Horolezec pád asi ze 100 m výšky nepřežil. Na místo neštěstí vyrazila 4 členná skupina profesionálních záchranářů HZS a dva dobrovolníci.

Záchrana třetího horolezce

Na horolezecké túře byli tři čeští horolezci, kteří si vybrali tzv. Puškášovu cestu na Velkou Vareškovou strážnici, nahoru lezli bez jištění. V místě prvního výšvihu zatím z nezjištěných příčin spadl jeden z trojice. Pádem si přivodil zranění neslučitelná se životem, mj. prasklá přilba je toho důkazem. Druhý horolezec dokázal sestoupit samostatně do dolinky, ale třetí si bez jištění už netroufal sejít. Záchranáři chtěli požádat vrtulník o záchranu ze stěny, ale foukal vítr a spust na navijáku se nedal uskutečnit. Proto k němu dolezli a společně s ním slanili dolů do bezpečí.

Znovu Češi

Po této tragédii a jen týden po smrti Čecha v lavině ve stejné dolině se opět se objevují hlasy po tom, aby se Češi chovali v Tatrách zodpovědněji. V rozhovoru pro televizi TA3 se o tom zmiňuje náčelník HZS Jozef Janiga. Jaké sankce můžou pro nezodpovědné turisty, lyžaře nebo horolezce vzniknout?

Zdroj:

Tisková zpráva HZS

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru