Smrt českého horolezce ve stěně Kozí stráže

Ve Zlomiskové dolině zahynul po pádu český horolezec

V pátek 29.9.2017 nebyla platná ani rychlá pomoc Horské záchranné služby. Při lezení první délky spadl český horolezec. Svým zraněním na místě podlehl.

Na pomoc českému horolezci

V odpoledních hodinách 29.9.2017 byla HZS požádaná o pomoc ze stěny nad Ľadovým plesem v oblasti Zlomiskové doliny. Při lezení první lanové délky došlo k pádu 44 letého českého horolezce.

Zlomisková dolina

Příčinou pádu bylo zřejmě uvolnění kamene

Horolezec lezl bez potřebné výstroje, chyběl mu prsák, a pravděpodobně následkem uvolnění kamenů a s větším průvěsem lana, spadl přibližně 30 metrů přes skalní výběžky na travnatou polici. Po pádu zůstal ležet v bezvědomí. O součinnost byla požádaná posádka vrtulníkové zdravotní záchranné služby z Popradu, která na heliportu ve Starém Smokovci vyzvedla na palubu dva záchranáře HZS.

Marná záchrana z vrtulníku

Vrtulník obletěl místo nehody, ale pro proměnlivou oblačnost a neúplný popis místa, kde se postižení nacházeli se vrátil na Popradské pleso. Po opětovném obletu stěny a upřesnení místa výpadku, byli záchranáři vyvezeni vrtulníkem a vysazeni pod stěnou vrcholu Kozia stráž (2235 m n.m.). Vrtulník se kvůli oblačnosti vrátil na základnu. Záchranáři HZS postupovali k postiženému horolezci, ale po příchodu na místo už muž nejevil známky života. Jeho tělo bylo nabalené a transportované, za pomoci navijáku opětovně přivolaného vrtulníku, k Popradskému plesu. Následně byl ze stěny vyproštěn i spolulezec, který byl rovněž za pomoci letecké techniky převezen záchranářem k Popradskému plesu.

Zdroj:

Tisková zpráva HZS


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru