Smutný osud slavné medvědice Ingrid

Přestěhování nepomohlo. Medvědici zastřelili z bezpečnostních důvodů.

Medvědice Ingrid s mláďaty zaujala všechny, kteří ji ve Smokovci viděli. Po převezení do oblasti Tiché doliny se ještě objevila znovu na asfaltové cestě a poté se přestěhovala znovu do blízkosti lidí v Liptovské Kokavě. Ztratila plachost a myslivci ji zastřelili.

Medvědice IngridMedvědice Ingrid byla zastřelena

Medvědice Ingrid, známá ztrátou plachosti před lidmi, se v posledních dnech procházela s mláďaty v okolí Liptovské Kokavy a Podbanského. K lidem se opět stáhli z Tiché doliny, kam je převezli ze Starého Smokovce. Internet obletělo video ze smělé noční procházky vesnicí.

Nechtěla se hnout z Liptovské Kokavy

Po tom, co medvědici předevčírem oddělili od mláďat, která se snažila chránit před říjnými samci, se zdržovala v okolí Liptovské Kokavy hledajíc své potomky. Mladí medvědi už jsou v zajetí v karanténě ZOO Bojnice. Včera vydali ochranáři preventivní opatření, to znamená, že myslivci mohli matku Ingrid zastřelit v případě, pokud by přímo ohrožovala lidi. To už je krajní řešení, ale stále chtěli dát této medvědici šanci. Dnes v noci opět vylezla na strom blízko vesnice a na místě byli i ochranáři, myslivci i policie. Plašením se jim ji podařilo odlákat ze stromu. Ale místo toho, aby odešla do volného prostranství, se obrátila proti zasahujícím. Policie tedy vydala příkaz k její zastřelení, který kokavští myslivci splnili.

Odstřel medvědice potvrdil mluvčí ministerstva životního prostředí SR Tomáš Ferenčák.


Medvědi ve Smokovci

Pracovníci ze Správy TANAPu zažili velmi rušný víkend. Jejich pozornost, ale i pozornost mnoha návštěvníků a obyvatel města Vysoké Tatry upoutala medvědice se dvěma medvíďaty vysoko v koruně modřínu přímo v centru Starého Smokovce.

Nebezpečná šelma centrem pozornosti

Medvědice klidně seděla na stromě, celý pátek pozorovala dění v ulicích, olizovala a kojila své potomstvo. Když se potřebovala sama nakrmit, pomalu slezla, ožírala čerstvou trávu vedle chodníků a nepohrdla ani návštěvou nezajištěných kontejnerů. V sobotu se jen přesunula blíž k nádraží električek. Její pobyt na stromech ve Starém Smokovci vzbuzoval mimořádnou pozornost kolemjdoucích a tak v zájmu bezpečnosti byla nucena Správa TANAPu spolu se státní i městskou policií vytyčit prostor, aby při velkém přiblížení se k medvědici nedošlo ke zranění senzacechtivých fotografů.

Dobrovolně k medvědovi?

Strážce překvapilo nerespektování pokynů a ohraničeného prostoru, které byly v zájmu pozorovatelů, ale i v zájmu medvědice samotné. Protože po případném útoku by mědvědice musela být usmrcena bez ohledu na to, že měla zájem pouze chránit své potomstvo. Díky rychlému odchytu a narkotizaci ve spolupráci s polskými kolegy z TPN byly všechny tři medvědi převezeni do jádrového území Tatranského národního parku. Medvědici, kterou podle dne v kalendáři pojmenovali Ingrid, byl nainstalován satelitní obojek, a tak se o jejím pohybu v lesích národního parku bude vědět. Hlídaná bude na každém kroku. Na novém místě se jí bude lépe dařit a může se plně věnovat péči o dvě medvíďata bez zvukových kulis električek, výfukových zplodin z motorových vozidel, či cvakání fotoaparátů.

Zdroj:

Tisková zpráva Správy TANAPu

Zajímavosti

Jak na medvědy:

  • Předcházejte setkání s medvědem
  • Při setkání s medvědem zůstaňte klidní
  • Podívejte se na rady Erika Baláže, který právě s těmi tatranskými má dlouholeté zkušenosti.

Vyhledejte si ubytování

Fotografie


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru