Snowboardisté strnuli lavinu

Postižený snowboardista vyvázl z první letošní laviny živý.

Skupina 3 snowbordistů uvolnila lavinu v lokalitě Kartárikov žlab ve Vysokých Tatrách.

Kartárikov žľab patří k oblíbeným freeridovým terénům nedaleko od vrcholové stanice lanovky do Lomnického sedla.

Štěstí v neštěstí

Lavina v Kartárikově žlabuNeštěstí, kdy zůstal jeden ze snowboardistů pod lavinou, viděl přímo horský záchranář, který byl právě v terénu a společně s nezasaženými postiženého vyhrabal. Ve spolupráci s oblastním střediskem HZS Vysoké Tatry byl přivolán i vrtulník záchranné služby.

V době neštěstí byl vyhlášen 2. stupeň lavinového nebezpečí, tzn. mírné riziko. Ale lavinové zpravodajství informovalo o možnosti odtrhu lavin při velkém mechanickém zatížení na extrémně strmých svazích zejména jižní a východní expozice.

Neštěstí nechodí po horách

Server laviny.sk a také český lavinový preventista Viktor Kořízek podrobně rozebírají příčiny nehody. Mezi všemi faktory vyčnívá prostá lidská neopatrnost. Snowboardisté se snažili uskutečnit velmi nebezpečný test stability tím, že všichni najednou skočili přímo do kritického svahu hned na začátku odtrhové zóny. Naivně si totiž mysleli, že tohle je zkouška stability svahu!! Lavinózní svah se utrhl nad nimi a masa sněhu se řítila přímo na ně. 2 freerideři unikli, ale třetí s kamerou na přilbě byl zasažen.

Neznali pravidla?

Došlo i k dalšímu porušení zásad pohybu v lavinovém terénu. Jediný (a právě ten postižený) snowboardista byl vybaven základní výbavou (lavinový přístroj, lopata, sonda). Jeho druhové nic z toho s sebou neměli, ani tak nemohli svému kamarádovi pomoci se vyhrabat ze dna Lievikovej kotliny.

Událost má ještě jednu hořkou příchuť. Zachráněný snowboardista byl i vloni a na úplně stejném místě stržen lavinou. Dokonce si tehdy svůj „sjezd“ nafilmoval na kameru. Podívejte se na YouTube:
Dráma v Tatrách - Snowbordista nakrútil boj s lavínou!!!

%%full%%


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru