Spišský hrad

Památka je zařazená na seznam lokalit Světového dědictví UNESCO

Spišský hrad je jednou z nejrozsáhlejší hradních zřícenin Evropy. Leží na travertinovém kopci nedaleko od městečka Spišské Podhradie blízko obce Žehra.

Občerstvení,

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Původně královský hrad byl postaven v polovině 13. století na travertinovém bralu s výhodnou polohou, převyšující okolí. Stavebním materiálem byl spišský travertin, nacházející se v bezprostřední blízkosti. Roku 1464 jej král Matyáš Korvín dal do dědičné držby rodu Zápolských. Postupně ho vlastnili rody Thurzů a rod Csáky. Na začátku 18. století je hrad opuštěn, chátrá a v roce 1780 úplně vyhořel.

V roce 1993 byl jeden z největších hradních komplexů ve střední Evropě, Národní kulturní památka Spišský hrad (včetně svého okolí), zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO (Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia).

Přístup / Doprava

Na Spišský hrad se dostanete z městečka Spišské Podhradie. Od zastávky autobusu trvá výstup k hradu cca 30 min., od vlakového nádraží cca 20  min. Autem můžete hrad objet a dostat se podstatně blíž na parkoviště, odkud je to jen 5 minut po asfaltové cestě.
Nejjednodušší je dopravit se do Spišského Podhradia autobusem z  Popradu nebo vlakem (nemůžeme se spolehnout na návaznost spojů, vlaky na sebe nečekají).

Jízdní řády najdete také na internetu:
české: www.jizdnirady.cz
slovenské: www.cp.sk

Zajímavosti

Spišský hrad

Areál hradu si můžete prohlédnout sami nebo s průvodcem. Prohlídka pak trvá přibližně 45 minut.

Spišská kapitula

Církevní městečko Spišská Kapitula se nachází ve Spišském Podhradiu, je ohrazeno 1 m širokou a 4-5 metrů vysokou zdí. V  současnosti je Městskou památkovou rezervací, která byla rovněž zapsána do seznamu UNESCO.

Seznam světového  kulturního a přírodního dědictví UNESCO

V těsné blízkosti památek je další cenná kulturní památka, a to kostel Sv. Ducha v obci Žehra, známý především svými freskami. Je také na seznamu kulturních památek UNESCO.

Ceník

Vstupné činí 4,48 € pro dospělé a 2,16 € pro studenty a důchodce, rodinné a skupinové slevy.

Kontakt

Informační centrum se zde nenachází.

Správcem je Spišské múzeum Levoča:
Tel. +421-(0)-53 454 13 36 nebo 53 451 27 86
E-mail: muzeum@levonet.sk

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru