Staví se nová Chata pod Rysmi

Stavaři bojují s počasím a investoři s nedostatkem peněz

Pokračuje výstavba nové Chaty pod Rysmi, i v dešti se daří stavět nové zdi.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Deštivé léto nepřálo stavbě

První zvláště deštivá polovina léta ještě přitrvdila podmínky, ve kterých se staví nejvýše položená chata Tater. Stavba druhé části Chaty pod Rysmi pokračovala jen pomalu a jen díky velkému nasazení všech, kteří se na stavbě podílí a také díky dopravci, který využíval každou chviličku pěkného počasí na to, aby helikoptéra vyvezla na Rysy materiál.

Ale zdi nové části už rostou

V srpnu už zasvítili na stavbu Chaty pod Rysmi sluníčko a obvodové zdi už přece jen rychleji rostou než základy, kde se dlouhou nic neděje. Obrysy druhé poloviny chaty už vystupují.

Web jednoho z majitelů chaty - www.james.sk - ukázal několik fotografií z kontrolních dnů od Laca Gancarčíka. A vy se stále můžete přidat k nám ke sponzorům chaty!


Počasí rozhoduje

Po skončení sezónní uzávěry turistických chodníků pokračuje přestavba nejvýše položené vysokohorské chaty v Tatrách. Na Chatě pod Rysmi od července znovu panuje čilý stavební ruch, i přes počáteční nepřízeň počasí. Důležité je, že zimu rozestavěná chata přečkala bez úhony.

Stejně jako vloni, znovu vázla doprava materiálu vrtulníkem. Prakticky až 7.7.2011 se podařily čtyři lety na chatu, přivezl se další materiál na stavbu a odvážel se v podvěsu dolů odpad.

Finance chybějí, ale chata se letos postaví

Prvá polovica chaty je kompletne pod strechou. Turisti sa v nej môžu schovať, k dispozícii im je kuchyňa i jedáleň. Ubytovanie nie je možné. Pokračujeme s výstavbou druhej polovice chaty,“ řekl chatař Viktor Beránek. Nová chata bude větší, chráněná proti lavinám náběhovým štítem. Ač je otevření nové chaty naplánováno na 15. října, na její dokončení chybí zhruba 183 tisíc €.

Jeden z vlastníků chaty (40 %), kterým je Slovenský horolezecký spolok JAMES je podle svého předsedy Igora Kollera připraven si vzít úvěr tak, aby se určitě letos nová chata dostavěla. Druhý vlastník (60 %) Klub slovenských turistů se prostřednictvím předsedy Petera Perhaly vyjadřuje v podobném duchu, ač nemá ve vlastních řadách tolik sympatizantů s investicemi do chaty. Celkové náklady na stavbu chaty jsou vyčísleny na 517 tisíc €. Nejvíce samozřejmě stojí materiál, spoustu peněz spolkne i náročná letecká doprava.

Sponzorujte také vy!

Stále se však hlásí noví sponzoři, kterým chata není lhostejná. Prodávají se také speciální známky na podporu chaty (prodalo se za 5 457 €) a chatař vyhlásil i sbírku Miesto na peci - meno na peci. Nová kachlová pec bude vytápět pět místností chaty (jídelnu, sušárnu, bivak i obě noclehárny). Bude se v ní moci péct a také kolem ní přibude další sezení. Chatař slíbil, že každý, kdo přispěje částkou nad 100 €, bude mít doživotně čaj zdarma, 50 % slevu na ubytování a přednostní právo spaní na peci. Sponzoři pece se speciálním průkazem budou moci přespat v chatě již letos! Viktor Beránek už takhle vybral 7965 € (k 6.7.2011) a zaplatil zálohu za materiál. Pec, vložka, kouřovody o váze 2,2 tuny už čekají na odlet uloženy na heliportu na Popradském plese.

%%full%%

Přidáte se ke sponzorům? Vybrat si můžete z několika forem podpory:

Takovou podporou nezlepšíte podmínky jen pro stavbu Chaty pod Rysmi, ale týká se to všech tatranských chat.

Zdroj:

Tiskové zprávy SHS JAMES, KST


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru